Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2014

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς

ΙΑ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος ο Β΄. (Χειροτονία 04-10-1981. Εκλογή 07-02-2008).

Έδρα Αθήνα.

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Ευρίπου Βασίλειος. 18-12-1968.

  2. Ο Αχελώου Ευθύμιος. 22-12-1968.

  3. Ο Δωδώνης Χρυσόστομος. 16-08-1976.

  4. Ο Μαραθώνος Μελίτων. 29-01-1995.

  5. Ο Σταυροπηγίου Αλέξανδρος. 26-07-1996.

  6. Ο Φωτικής Αμβρόσιος. 11-10-1998.

  7. Ο Βρεσθένης Θεόκλητος. 16-10-1999.

  8. Ο Θερμοπυλών Ιωάννης. 14-10-2000.

  9. Ο Αχαΐας Αθανάσιος. 15-10-2000.

  10. Ο Βελεστίνου Δαμασκηνός. 12-01-2003.

  11. Ο Κορωνείας Παντελεήμων. 14-01-2003.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Νεοχωρίου Παύλος. 28-01-1995.

  2. Ο Φαναρίου Αγαθάγγελος. 13-01-2003.

  3. Ο Τανάγρας Πολύκαρπος. 22-05-2010.

  4. Ο Σαλώνων Αντώνιος. 10-03-2012.

  5. Ο Θαυμακού Ιάκωβος. 11-03-2012.

  6. Ο Μεθώνης Κλήμης. 13-10-2014.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

  1. Ο Μεγάρων και Σαλαμίνος Βαρθολομαίος. 27-05-1974. (+ 27-08-2014).
    Έδρα Μέγαρα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Μεγάρων ανέλαβε ο Νικαίας Αλέξιος.

  2. Ο Περιστερίου Χρυσόστομος. 22-02-1976.
    Έδρα Περιστέρι.

  3. Ο Νικαίας Αλέξιος. 29-01-1995.
    Έδρα Νίκαια.

  4. Ο Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού Δανιήλ. 22-01-2000.
    Έδρα Καισαριανή.

  5. Ο Πειραιώς Σεραφείμ. 21-01-2001.
    Έδρα Πειραιάς.

  6. Ο Νέας Σμύρνης Συμεών. 12-10-2002.
    Έδρα Νέα Σμύρνη.

  7. Ο Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης Παύλος. 14-10-2002.
    Έδρα Βούλα.

  8. Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος. 30-04-2004.
    Έδρα Σπάτα.

  9. Ο Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως Αθηναγόρας. 13-05-2010.
    Έδρα Ίλιον.

  10. Ο Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού Κύριλλος. 14-05-2010.
    Έδρα Κηφισιά.

  11. Ο Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Γαβριήλ. 09-10-2011. (Εκλογή 10-10-2014, από Διαυλείας).
    Έδρα Νέα Ιωνία.

  12. Ο Μεγάρων και Σαλαμίνος Κωνσταντίνος. 11-10-2014.
    Έδρα Μέγαρα.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Χριστιανουπόλεως Προκόπιος. 18-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Νικαίας.

  2. Ο Ελευσίνος Δωρόθεος. 07-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεγάρων.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ. 24-11-1968.
    Έδρα Κάρυστος.

  2. Ο Καρπενησίου Νικόλαος. 28-01-1979.
    Έδρα Καρπενήσι.

  3. Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος. 20-07-1995.
    Έδρα Ναύπακτος.

  4. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος. 06-10-1996.
    Έδρα Λαμία.

  5. Ο Χαλκίδος Χρυσόστομος. 17-12-2001.
    Έδρα Χαλκίδα.

  6. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. 08-10-2005.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  7. Ο Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιος. 28-06-2008.
    Έδρα Θήβα.

  8. Ο Φωκίδος Θεόκτιστος. 25-10-2009. (Εκλογή 25-06-2014, από Ανδρούσης).
    Έδρα Άμφισσα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Φωκίδος διετέλεσε ο Ναυπάκτου Ιερόθεος.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ. 31-05-1970.
    Έδρα Καλαμπάκα.

  2. Ο Τρίκκης Αλέξιος. 22-08-1976.
    Έδρα Τρίκαλα.

  3. Ο Άρτης Ιγνάτιος. 21-11-1988.
    Έδρα Άρτα.

  4. Ο Λαρίσης και Τυρνάβου Ιγνάτιος. 28-05-1994.
    Έδρα Λάρισα.

  5. Ο Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος. 10-10-1998.
    Έδρα Βόλος.

  6. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Τιμόθεος. 30-06-2014.
    Έδρα Καρδίτσα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Θεσσαλιώτιδος διετέλεσε ο Καρπενησίου Νικόλαος.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ρεντίνης Σεραφείμ. 24-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλιώτιδος.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. 17-08-1976.
    Έδρα Αίγιο.

  2. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιος. 31-08-1980.
    Έδρα Σπάρτη.

  3. Ο Ηλείας Γερμανός. 03-10-1981.
    Έδρα Πύργος.

  4. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρος. 05-05-1984.
    Έδρα Τρίπολη.

  5. Ο Μάνης Χρυσόστομος. 06-10-1996..
    Έδρα Γύθειο.

  6. Ο Πατρών Χρυσόστομος. 20-02-2005.
    Έδρα Πάτρα.

  7. Ο Κυθήρων Σεραφείμ. 02-07-2005.
    Έδρα Κύθηρα.

  8. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας. 14-10-2006.
    Έδρα Μεγαλόπολη.

  9. Ο Κορινθίας Διονύσιος. 15-10-2006.
    Έδρα Κόρινθος.

  10. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος. 17-03-2007.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  11. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος. 18-03-2007.
    Έδρα Καλαμάτα.

  12. Ο Αργολίδος Νεκτάριος. 20-10-2013.
    Έδρα Ναύπλιο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Επιδαύρου Καλλίνικος. 26-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αργολίδος.

  2. Ο Ωλένης Αθανάσιος. 01-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ηλείας.

  3. Ο Κερνίτσης Χρύσανθος. 13-10-2014.
    Βοηθός της Ι.Μ. Πατρών.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Κεφαλληνίας Σπυρίδων. 15-08-1976.
    Έδρα Αργοστόλι.

  2. Ο Κερκύρας και Παξών Νεκτάριος. 13-10-2002.
    Έδρα Κέρκυρα.

  3. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλος. 27-06-2008.
    Έδρα Λευκάδα.

  4. Ο Ζακύνθου Διονύσιος. 13-05-2010.
    Έδρα Ζάκυνθος.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Εφραίμ. 14-01-2001.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου Δωρόθεος. 15-12-2001.
    Έδρα Ερμούπολη Σύρου.

  3. Ο Θήρας, Αμοργού και νήσων Επιφάνιος. 11-01-2003.
    Έδρα Θήρα.

  4. Ο Παροναξίας Καλλίνικος. 30-06-2008.
    Έδρα Πάρος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικος. 26-05-1974.

  2. Ο π. Πειραιώς Καλλίνικος. 25-10-1975.

  3. Ο π. Φωκίδος Αθηναγόρας. 28-09-1986. (Παραίτηση 18-03-2014).

  4. Ο π. Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Κωνσταντίνος. 29-05-1994. (Παραίτηση 02-09-2014).

  5. Ο Αυλώνος Χριστόδουλος. 28-07-1996.

  6. Ο π. Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κύριλλος. 18-10-1998. (Έκπτωση 10-06-2014).

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2014 μέχρι 31 Αυγούστου 2014:

  1. Ο Καρυστίας Σεραφείμ. (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Θηβών Γεώργιος.

  3. Ο Παροναξίας Καλλίνικος.

  4. Ο Ιλίου Αθηναγόρας.

  5. Ο Ζακύνθου Διονύσιος.

  6. Ο Κηφισίας Κύριλλος.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2014 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2014:

  1. Ο Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Περιστερίου Χρυσόστομος.

  3. Ο Κεφαλληνίας Σπυρίδων.

  4. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος.

  5. Ο Τρίκκης και Σταγών Αλέξιος.

  6. Ο Καρπενησίου Νικόλαος.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  2. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.
    Σημείωση: Δυνάμει του άρθρου 44 του Ν. 4301/2014 (ΦΕΚ 223/7-10-2014, τ. Α΄) η προσωποπαγής Μητρόπολη Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου μετατράπηκε σε μόνιμη.

  4. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  5. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  6. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  7. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  8. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  9. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  10. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 07-10-2012.
    Έδρα Αρναία.

  11. Ο Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 01-03-2014.
    Έδρα Κατερίνη.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Κίτρους διετέλεσε ο Λαρίσης Ιγνάτιος.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  3. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  4. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  5. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  6. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 15-08-1976. (+ 10-07-2014).
    Έδρα Γρεβενά.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Γρεβενών ανέλαβε ο Καστορίας Σεραφείμ.

  2. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  3. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  4. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  5. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

  6. Ο Γρεβενών Δαυΐδ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 12-10-2014.
    Έδρα Γρεβενά.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  2. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  4. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 24-02-2013.
    Έδρα Κομοτηνή.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  2. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975. (+ 13-04-2014).
    Έδρα Ιωάννινα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Ιωαννίνων ανέλαβε ο Αθηνών Ιερώνυμος.

  3. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  4. Ο Ελασσώνος Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 21-07-1995. (+ 16-05-2014).
    Έδρα Ελασσώνα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Ελασσώνος ανέλαβε ο Σταγών Σεραφείμ.

  5. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 06-10-2012.
    Έδρα Πρέβεζα.

  6. Ο Ιωαννίνων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 28-06-2014.
    Έδρα Ιωάννινα.

  7. Ο Ελασσώνος Χαρίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 29-06-2014.
    Έδρα Ελασσώνα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  2. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  3. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  4. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  5. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος. 24-11-1985.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2014 μέχρι 31 Αυγούστου 2014:

  1. Ο Νέας Κρήνης Προκόπιος.

  2. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος.

  3. Ο Παραμυθίας Τίτος.

  4. Ο Γρεβενών Σέργιος.

  5. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος.

  6. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2014 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2014:

  1. Ο Λήμνου Ιερόθεος.

  2. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος.

  3. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων.

  4. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός.

  5. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας.

  6. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.