Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας κύριος Γεώργιος. (γεν. 1952).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Γεώργιος Μαντζουράνης γεννήθηκε στη Νάξο το 1952. Μετά τις εγκύκλιες σπουδές του φοίτησε στις εκκλησιαστικές σχολές Κορίνθου και Τήνου καθώς και στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1976 από τον Μητροπολίτη Νικαίας Γεώργιο. Υπηρέτησε επί εξαετία στην ενορία του Αγίου Λουκά Πατησίων και παράλληλα παρακολούθησε προγράμματα ποιμαντικής εξασκήσεως για δύο χρόνια στο νοσοκομείο Ευαγγελισμός, όπου και ειδικεύθηκε στην ποιμαντική των ασθενών. Το 1981 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1982 από τον Μητροπολίτη Θηβών Ιερώνυμο. Υπηρέτησε ως ιεροκήρυκας στην Ιερά Μητρόπολη Θηβών και Λεβαδείας, και από το 1983 έως το 1987 ως Αρχιερατικός Επίτροπος Αλιάρτου. Από τον Οκτώβριο του 1987 μέχρι το 2008 διετέλεσε ηγούμενος της Μονής Οσίου Λουκά Βοιωτίας. Στις 24 Ιουνίου 2008 εξελέγη Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας με 65 ψήφους (επί 73 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Εμμανουήλ Σιγάλα (1 ψήφος) και Νεκτάριο Αντωνόπουλο (1 ψήφος και 6 λευκές ψήφοι). Στις 28 Ιουνίου 2008 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Οσίου Λουκά Βοιωτίας Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιο, Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιο, Ιερισσού Νικόδημο, Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρο, Μιλήτου Απόστολο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικο, Νικαίας Αλέξιο, Ναυπάκτου Ιερόθεο, Καστορίας Σεραφείμ, Θεσσαλιώτιδος Κύριλλο, Καισαριανής Δανιήλ, Σύρου Δωρόθεο, Χαλκίδος Χρυσόστομο, Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεο, Κυθήρων Σεραφείμ, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Λευκάδος Θεόφιλο και τους Επισκόπους Μαρεώτιδος Γαβριήλ (Πατριαρχείο Αλεξανδρείας) και Ανδίδων Χριστοφόρο (Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.