Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κύριος Μάρκος. (γεν. 1965).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Μάρκος Βασιλάκης γεννήθηκε στη Χίο το 1965. Αποφοίτησε από το Τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και από το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ίδιου Πανεπιστημίου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1994 και Πρεσβύτερος το 2000. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Χίου, Καθηγητής Φιλόλογος στη Μέση Εκπαίδευση, Γραμματέας και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 7 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών με 75 ψήφους (επί 79 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Χρυσόστομο Τσιρίγκα (0 ψήφοι) και Αντώνιο Αβραμιώτη (0 ψήφοι, 1 λευκή και 3 άκυρες ψήφοι). Στις 8 Οκτωβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Νέου Φαλήρου Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλίππων Προκόπιο, Θεσσαλονίκης Άνθιμο, Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιο, Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρο, Μηθύμνης Χρυσόστομο, Προικοννήσου Ιωσήφ (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνό, Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμονα, Φθιώτιδος Νικόλαο, Πειραιώς Σεραφείμ, Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγο, Σύρου Δωρόθεο, Χαλκίδος Χρυσόστομο, Κερκύρας και Παξών Νεκτάριο, Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεο, Πατρών Χρυσόστομο, Κυθήρων Σεραφείμ, Κορινθίας Διονύσιο, Παροναξίας Καλλίνικο, Ιλίου Αθηναγόρα, Κηφισίας Κύριλλο και Προύσης Ελπιδοφόρο (Οικουμενικό Πατριαρχείο).