Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κύριος Παύλος. (γεν. 1963).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αποστολίδης γεννήθηκε στη Βέροια το 1963. Αποφοίτησε από την Εκκλησιαστική Σχολή Λαμίας. Πτυχιούχος της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1988. Κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος από το 1995 και διδάκτωρ της Θεολογίας από το 2002. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και πρεσβύτερος - Αρχιμανδρίτης το 1988 από τον Μητροπολίτη Βερροίας και Ναούσης Παύλο. Διετέλεσε εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Αντωνίου Βέροιας (1988 - 1991) και Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παναγίας Σουμελά (1991-2005). Στις 5 Οκτωβρίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Δράμας με 51 (επί 75 ψηφισάντων), έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Παύλο Ιωάννου (4 ψήφοι) και Γερμανό Γαλάνη (3 ψήφοι, 16 λευκές ψήφοι και 1 άκυρη). Στις 9 Οκτωβρίου 2005 χειροτονήθηκε στον βαθμό του Επισκόπου στον Καθεδρικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Χριστόδουλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιο, Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμονα, Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέα, Καστορίας Σεραφείμ, Φιλαδελφείας Βενέδικτο (Πατριαρχείο Ιεροσολύμων), Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγο, Σιδηροκάστρου Μακάριο, Νέας Σμύρνης Συμεών, Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεο, Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαο, Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβα, Κυθήρων Σεραφείμ, Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμά, τον Αρχιεπίσκοπο Ιόππης Δαμασκηνό (Πατριαρχείο Ιεροσολύμων) και τον Επίσκοπο Χριστιανουπόλεως Σεραφείμ. Ενθρονίστηκε στη Δράμα στις 19 Νοεμβρίου 2005.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.