Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρεντίνης κυρός Σεραφείμ. (1945-2016).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Χρήστος Καλογερόπουλος γεννήθηκε στην Καρδίτσα στις 2 Δεκεμβρίου 1945. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και από την Νομική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου. Εργάστηκε ως Καθηγητής στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βαρλαάμ Μετεώρων. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε από τον Μητροπολίτη Σταγών Σεραφείμ. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Συνοδικής Επιτροπής Θείας Λατρείας και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Θεσσαλιώτιδος. Στις 14 Οκτωβρίου 2009 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ρεντίνης με 48 ψήφους επί 71 ψηφισάντων έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Τιμόθεο Μανωλέα και Φιλήμωνα Πατεράκη (βρέθηκαν επίσης 22 λευκές και 1 άκυρη ψήφος). Στις 24 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρεντίνης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Θεσσαλιώτιδος. Τη χειροτονία τέλεσε στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Καρδίτσης ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ, Ιερισσού Νικόδημο, Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικο, Άρτης Ιγνάτιο, Νευροκοπίου Ναθαναήλ (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Λαρίσης Ιγνάτιο, Νέας Ιωνίας Κωνσταντίνο, Σάμου Ευσέβιο, Φθιώτιδος Νικόλαο, Θεσσαλιώτιδος Κύριλλο, Ύδρας Εφραίμ, Σιδηροκάστρου Μακάριο, Νέας Σμύρνης Συμεών, Γλυφάδας Παύλο, Σερβίων και Κοζάνης Παύλο, Κυθήρων Σεραφείμ, Σισανίου και Σιατίστης Παύλο, Αυλώνος Χριστόδουλο, Κορωνείας Παντελεήμονα και τους Επισκόπους Θερμών Δημήτριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο) και Κερνίτσης Προκόπιο. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 16 Απριλίου 2016.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.