ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΕΛΑΣΣΩΝΟΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Άνθιμος Απολλώνιος 16 Μαρτίου 1887-14 Ιανουαρίου 1892 Από Δεβρών Εις Πρεσπών ;-1904
Νικόδημος Αγγελίδης 14 Ιανουαρίου 1892-27 Φεβρουαρίου 1897 Από Προικοννήσου Κοίμηση 1844-1897
Σωφρόνιος Αργυρόπουλος 31 Μαΐου 1897-19 Οκτωβρίου 1900 Από Καρπάθου Εις Στρωμνίτσης 1844-1911
Πολύκαρπος Βαρβάκης 21 Οκτωβρίου 1900-12 Αυγούστου 1910 Από Λεύκης Εις Αδριανουπόλεως 1862-1945
Νεόφυτος Ευαγγελίδης 22 Αυγούστου 1910-28 Ιανουαρίου 1917 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1871-1917
Τοποτηρητής ο Ροδοστόλου Αλέξανδρος 1917-1918     1876-1942
Τοποτηρητής ο Αρδαμερίου Ιωακείμ 1918-1920     1880-1950
Τοποτηρητής ο Γρεβενών Αιμιλιανός 1920-1922     1866-1927
Ειρηναίος Παπαμιχαήλ 10 Φεβρουαρίου 1922-7 Οκτωβρίου 1924 Από Δαρδανελλίων Σχολάζων 1878-1963
Καλλίνικος Λαμπρινίδης 14 Οκτωβρίου 1924-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Κρήνης Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1881-1957
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Καλλίνικος Λαμπρινίδης 4 Σεπτεμβρίου 1928-29 Μαρτίου 1955 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1881-1957
Ιάκωβος Μακρυγιάννης 4 Μαρτίου 1956-2 Αυγούστου 1967 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1910-1971
         

2) Σεβαστιανός Ασπιώτης: 4 Δεκεμβρίου 1967-1995. Από Αρχιμανδρίτης. Σχολάζων. Εκοιμήθη στις 11 Φεβρουαρίου 1999.

3) Βασίλειος Κολώκας: 21 Ιουλίου 1995-. Από Αρχιμανδρίτης.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2021.