Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2014

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

δ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.

ε) Σχολάζων Αρχιερεύς.

Γ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Μεγάλης Θεουπόλεως Αντιοχείας, Συρίας, Αραβίας, Κιλικίας, Ιβηρίας και Μεσοποταμίας και πάσης Ανατολής κ. Ιωάννης ο Ι΄. 24-01-1995.

Έδρα Δαμασκός.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Μεξικού Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Κεντρώας Αμερικής. 05-06-1966.
    Έδρα Μεξικό.

  2. Ο Επιφανείας Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Συρίας. 1966.
    Έδρα Χάμα Συρίας.

  3. Ο Ηλιουπόλεως και Σελευκείας Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Συρίας. 26-09-1966.
    Έδρα Ζάχλε Λιβάνου.

  4. Ο Βύβλου και Βοτρύων Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 10-02-1970.
    Έδρα Χαντέτ Λιβάνου.

  5. Ο Βηρυτού Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης Παραλίας. 18-11-1979.
    Έδρα Βηρυτός.

  6. Ο Λαοδικείας Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θεοδωριάδος. 25-11-1979.
    Έδρα Λατάκια Συρίας.

  7. Ο Τύρου και Σιδώνος Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης Παραλίας. 25-07-1984.
    Έδρα Μεραγιούν Λιβάνου.

  8. Ο Εμμέσης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβανικής Φοινίκης. 26-10-1988.
    Έδρα Χομς Συρίας.

  9. Ο Σαντιάγο Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χιλής. 04-12-1988.
    Έδρα Σαντιάγο.

  10. Ο Σάο Πάολο Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Βραζιλίας. 14-09-1992.
    Έδρα Σάο Πάολο Βραζιλίας.

  11. Ο Αρκαδίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 24-01-1995.
    Έδρα Χάλμπα Λιβάνου.

  12. Ο Βόστρων Σάββας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Πετρώας Αραβίας. 20-12-1997.
    Έδρα Σουέιντα Συρίας.

  13. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 10-10-1999.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  14. Ο Βαγδάτης και Κουβέιτ Γαττάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεσοποταμίας 26-10-1999. (Εκλογή 08-10-2014, από Κάρρα).
    Έδρα Βαγδάτη.
    Σημείωση: Στις 04-07-2014 η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Αντιοχείας απέσπασε από τη Μητρόπολη Βαγδάτης το Μπαχρέιν, το Κατάρ και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Οι ανωτέρω περιοχές τέθηκαν ως Εξαρχίες στην άμεση δικαιοδοσία του Πατριάρχη Αντιοχείας. Στη δικαιοδοσία της Μητροπόλεως Βαγδάτης και Κουβέιτ παρέμειναν το Ιράκ, το Κουβέιτ, η Σαουδική Αραβία, η Υεμένη και το Ομάν.

  15. Ο Βερροίας και Αλεξανδρέττας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Συρίας. 20-10-2000.
    Έδρα Χαλέπι Συρίας.

  16. Ο Μπουένος ’υρες Σιλουανός, υπέρτιμος και έξαρχος Αργεντινής. 15-10-2006.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  17. Ο Τριπόλεως και Χώρας Εφραίμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Φοινίκης παραλίας. 18-10-2009.
    Έδρα Τρίπολη Λιβάνου.

  18. Ο Γερμανίας και Κεντρώας Ευρώπης Ισαάκ. 10-07-2011.
    Έδρα Κολωνία.

  19. Ο Γαλλίας, Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιγνάτιος. 24-07-2011.
    Έδρα Παρίσι.

  20. Ο Βρετανίας και Ιρλανδίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Αντιοχείας Ιωάννης.
    Έδρα Λονδίνο.

  21. Ο Ταρσού και Αδάνων, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης και δευτέρας Κιλικίας (χηρεύει).
    Έδρα ’δανα Τουρκίας.

  22. Ο Αμίδης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεσοποταμίας και τετάρτης Αρμενίας (χηρεύει).
    Έδρα Ντιαρμπακίρ Τουρκίας.

  23. Ο Θεοδοσιουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεγάλης Αρμενίας (χηρεύει).
    Έδρα Ερζερούμ Τουρκίας.

β) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

  1. Ο Φιλιππουπόλεως Νήφων. 13-11-1988. (Προαγωγή 04-07-2014).

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Νταράγιας Μωυσής. 24-01-1995.

  2. Ο Σεϊδανάγιας Λουκάς. 07-10-1999.

  3. Ο Μπλουντάν Νικόλαος. 10-07-2011.

  4. Ο Καισαρείας Ιγνάτιος. 10-07-2011.
    Βοηθός της Μητροπόλεως Μεξικού.

  5. Ο Νινευή Αθανάσιος. 17-07-2011.
    Βοηθός της Μητροπόλεως Αρκαδίας.

  6. Ο Πανειάδος Δημήτριος. 17-07-2011.
    Βοηθός της Μητροπόλεως Αρκαδίας.

  7. Ο Αρεθούσης Ηλίας. 17-07-2011.
    Βοηθός της Μητροπόλεως Αρκαδίας.

  8. Ο Χρυσουπόλεως Κωνσταντίνος. 31-07-2011.

  9. Ο Παλμύρας Ιωάννης. 06-08-2011.
    Βοηθός της Μητροπόλεως Γερμανίας.

  10. Ο Σελευκείας Εφραίμ. 28-08-2011.
    Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου.

  11. Ο Σεργιουπόλεως Μάρκος. 06-11-2011.

  12. Ο Εδέσσης Ρωμανός. 06-11-2011.
    Βοηθός της Ι.Μ. Σάο Πάολο.

  13. Ο Εμιράτων Γρηγόριος. 16-11-2014.

  14. Ο Ερζερούμ Κουαΐς. 23-11-2014.

δ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.

Μητροπολίτης

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής Φίλιππος. 14-08-1966. (+ 19-03-2014).
Σημείωση: Πατριαρχικός Επίτροπος ανέλαβε ο Μπουένος ’υρες Σιλουανός και τοποτηρητής της Ι.Α. Νέας Υόρκης ο Λος ’ντζελες Ιωσήφ.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής Ιωσήφ. 30-06-1991. (Εκλογή 03-07-2014, από Λος ’ντζελες).

Επαρχιούχοι Επίσκοποι

  1. Ο Μαϊάμι και Νοτιοανατολικής Αμερικής Αντώνιος. 09-01-1983.
    Έδρα Μαϊάμι Φλώριδας.

  2. Ο Ουϊτσίτας και Κεντρώας Αμερικής Βασίλειος. 31-05-1992.
    Έδρα Γουίτσιτα Κάνσας.

  3. Ο Τσάρλεστον, Όκλανδ και Μεσοατλαντικών Πολιτειών Θωμάς. 03-12-2004.
    Έδρα Τσάρλεστον Δυτικής Βιργινίας.

  4. Ο Οτάβας, Ανατολικού Καναδά και ’νω Νέας Υόρκης Αλέξανδρος. 05-12-2004.
    Έδρα Οτάβα Καναδά.

  5. Ο Γουόρτσεστερ και Νέας Αγγλίας Ιωάννης. 11-12-2011.
    Έδρα Γουόρτσεστερ Μασαχουσέτης.

  6. Ο Τολέδου και Κεντροδυτικής Αμερικής Αντώνιος. 11-12-2011.
    Έδρα Τολέδο Οχάιο.

  7. Ο Ήγκλ Ρίβερ και Βορειοδυτικής Αμερικής (χηρεύει).
    Έδρα Ήγκλ Ρίβερ Αλάσκας. Τοποτηρητής ο Βορείου Αμερικής Ιωσήφ.

  8. Ο Λος ’ντζελες και Δυτικής Αμερικής (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βορείου Αμερικής Ιωσήφ.
    Έδρα Λος ’ντζελες Καλιφορνίας.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Μπρούκλιν Νικόλαος. 11-12-2011.
    Βοηθός της Ι.Α. Νέας Υόρκης.

ε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Βαγδάτης και Κουβέιτ Κωνσταντίνος. 17-10-1969. (Παραίτηση 04-07-2014).

  2. Ο Γιαμπρούντ Αθανάσιος. 15-11-1979.

  3. Ο Γαβάλων Δημήτριος. 12-03-1995.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 07 Ιανουαρίου 2021.