Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γερμανίας και Κεντρώας Ευρώπης κύριος Ισαάκ. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Ισαάκ Μπαράκατ γεννήθηκε στη Δαμασκό το 1966. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε 1999 και Πρεσβύτερος το 2000. Υπηρέτησε ως Εφημέριος της ενορίας Τιμίου Σταυρού Δαμασκού (2000-2005), ως Ηγούμενος της Μπελεμεντίου Πατριαρχικής Μονής του Λιβάνου (2005-2010) και ως Καθηγητής της Μπελεμεντίου Θεολογικής Σχολής. Στις 10 Ιουλίου 2011 χειροτονήθηκε στη Δαμασκό τιτουλάριος Επίσκοπος Απαμείας, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχη Αντιοχείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μεξικού Αντώνιο, Τύρου και Σιδώνος Ηλία, Εμμέσης Γεώργιο, Σαντιάγο Σέργιο, Σάο Πάολο Δαμασκηνό, Αρκαδίας Βασίλειο, Ευρώπης Ιωάννη, Βόστρων Σάββα, Βερροίας και Αλεξανδρέττας Παύλο και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Κάρρα Γαττά και Σεϊδανάγιας Λουκά. Στις 15 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Γερμανίας και Κεντρώας Ευρώπης.