Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κύριος Κωνσταντίνος. (γεν. 1929).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Κωνσταντίνος Χαρισιάδης γεννήθηκε στη Χαλκηδόνα (Kadıköy) στις 23 Ιουλίου 1929. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1950. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Δεκεμβρίου 1950 από τον Μητροπολίτη Δέρκων Ιάκωβο και Πρεσβύτερος στις 22 Απριλίου 1956 από τον Μητροπολίτη Ικονίου Ιάκωβο. Υπηρέτησε ως Διάκονος της ενορίας αγίου Γεωργίου Μακρυχωρίου της Μητροπόλεως Δέρκων (1950-1952) και στην συνέχεια ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Δέρκων (1952-1953). Στις 15 Νοεμβρίου 1966 διορίστηκε καθηγητής της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης. Στις 16 Ιανουαρίου 1972 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό ναό του αγίου Γεωργίου στο Φανάρι τιτουλάριος Επίσκοπος Απολλωνιάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Μελίτων, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λαοδικείας Μάξιμο, Ροδοπόλεως Ιερώνυμο, Ειρηνουπόλεως Συμεών και Κολωνείας Γαβριήλ. Διετέλεσε Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της Περιφέρειας Ταταούλων από τον Μάρτιο μέχρι τον Ιούλιο του 1972 και Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου από τον Ιούλιο του 1972 μέχρι τον Μάρτιο του 1974. Στις 26 Μαρτίου 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων και στις 15 Μαρτίου 1977 Μητροπολίτης Δέρκων. Στις 29 Αυγούστου 2011 εξελέγη Μητροπολίτης Νικαίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.