Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ικονίου κυρός Ιάκωβος. (1916-1965).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ελευθέριος Στεφανίδης γεννήθηκε στην Βλάγκα της Κωνσταντινουπόλεως στις 3 Σεπτεμβρίου 1916. Το 1938 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης. Στις 4 Δεκεμβρίου 1938 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Μάξιμο. Ως Διάκονος υπηρέτησε στη Μητρόπολη Χαλκηδόνος. Τον Σεπτέμβριο του 1943 διορίστηκε Υπογραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 21 Οκτωβρίου 1947 προήχθη σε Αρχιγραμματέα. Χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στις 30 Νοεμβρίου 1947 από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Μάξιμο τον Ε΄. Την ίδια ημέρα έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Ιουλίου 1950 εξελέγη Μητροπολίτης Ικονίου. Χειροτονήθηκε Επίσκοπος στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 7 Ιουλίου 1950. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Χαλκηδόνος Θωμά, Δέρκων Ιάκωβο, Πριγκηποννήσων Δωρόθεο, Θεοδωρουπόλεως Λεόντιο, Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνο, Αίνου Γερμανό, Προικοννήσου Φιλόθεο, Γάνου και Χώρας Παγκράτιο και Σάρδεων Μάξιμο. Στις 5 Οκτωβρίου 1951 διορίστηκε Σχολάρχης της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Τον Ιούλιο του 1955 παραιτήθηκε από τη Διεύθυνση της Σχολής για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 16 Απριλίου 1965. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στο Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών στις 17 Απριλίου 1965, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος Χρυσοστόμου του Β΄. Ενταφιάστηκε στο Α΄ Νεκροταφείο Αθηνών. Τα οστά του μεταφέρθηκαν αργότερα στη Θεσσαλονίκη και κατατέθηκαν σε ιδιαίτερο τάφο στην Ιερά Μονή Βλατάδων.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.