Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ροδοπόλεως κυρός Ιερώνυμος. (1912-2005).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Εμμανουήλ Κωνσταντινίδης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1912. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1939. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Δεκεμβρίου 1937 από τον Μητροπολίτη Δέρκων Ιωακείμ και Πρεσβύτερος στις 22 Νοεμβρίου 1942 από τον ίδιο Αρχιερέα. Στις 26 Οκτωβρίου 1943 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Ιανουαρίου 1951 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Τράλλεων. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 28 Ιανουαρίου 1954 στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Ταταούλων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Θωμάς, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Θεοδωρουπόλεως Λεόντιο και Ικονίου Ιάκωβο. Στις 5 Αυγούστου 1954 εξελέγη Μητροπολίτης Ροδοπόλεως. Εκοιμήθη στις 17 Νοεμβρίου 2005.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 10 Σεπτεμβρίου 2021.