Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκηδόνος κύριος Αθανάσιος. (γεν. 1936).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Αθανάσιος Παπάς γεννήθηκε στη Χαλκηδόνα (Kadıköy) στις 22 Μαρτίου 1936. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1959. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Απριλίου 1959 από τον Μητροπολίτη Ικονίου Ιάκωβο και Πρεσβύτερος στις 17 Σεπτεμβρίου 1972 από τον Μητροπολίτη Ειρηνουπόλεως Συμεών. Στις 18 Ιουνίου 1964 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Μονάχου. Το 1965 διορίστηκε καθηγητής της Χριστιανικής Αρχαιολογίας στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Στις 24 Σεπτεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Χαλκηδόνος τιτουλάριος Επίσκοπος Ελενουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Μελίτων, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ροδοπόλεως Ιερώνυμο και Ίμβρου και Τενέδου Φώτιο. Στις 8 (9) Νοεμβρίου 1976 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 2 Οκτωβρίου 1990 εξελέγη Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως και Θείρων. Στις 21 Μαρτίου 2008 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλκηδόνος.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.