Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κύριος Καλλίνικος. (γεν. 1966).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Γεωργάτος γεννήθηκε το 1966 στην Έδεσσα. Σπούδασε Παιδαγωγικά στην Παιδαγωγική Ακαδημία Ηρακλείου Κρήτης και Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης.Εργάστηκε ως δάσκαλος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε σχολεία της Πέλλας, της Κρήτης, της Αθήνας και της Αιτωλοακαρνανίας. Το 1995 εγκαταστάθηκε στη Ναύπακτο, όπου είχε εκλεγεί Μητροπολίτης ο γέροντάς του Αρχιμανδρίτης Ιερόθεος Βλάχος. Στις 18 Σεπτεμβρίου 1999 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου 1999 από τον Μητροπολίτη Ναυπάκτου Ιερόθεο. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 2000 από τον ίδιο Μητροπολίτη, λαβών ταυτόχρονα το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Ναυπάκτου ως Διάκονος του Μητροπολιτκού Ναού Αγίου Δημητρίου Ναυπάκτου, ως Εφημέριος του Ιερού Νάού Αγίου Γεωργίου Κρυονερίων, ως Ιεροκήρυκας και κατόπιν ως Πρωτοσύγκελος (2017-2021). Στις 8 Οκτωβρίου 2021 εξελέγη Μητροπολίτης Καστορίας με 47 ψήφους, έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Χριστοφόρο Αγγελόπουλο (26 ψήφοι) και Νικόλαο Γιαννουσά (1 ψήφος και 3 λευκές ψήφοι). Στις 10 Οκτωβρίου 2021 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Μητροπολίτης Καστορίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ναυπάκτου Ιερόθεο, Κηφισίας Κύριλλο, Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομο, Γρεβενών Δαυΐδ, Κεφαλληνίας Δημήτριο και Σισανίου και Σιατίστης Αθανάσιο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.