Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεφαλληνίας κύριος Δημήτριος. (γεν. 1958).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Σπυρίδων-Ιωάννης Αργυρός γεννήθηκε στο χωριό Φτερνό της Λευκάδος στις 14 Οκτωβρίου 1958. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ποιμαντικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών το 1986. Στις 23 Δεκεμβρίου 1980 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βελλάς. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 26 Φεβρουαρίου 1987 από τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων Θεόκλητο. Υπηρέτησε ως  ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως Ιωαννίνων, Διευθυντής της Ανωτέρας Εκκλησιαστικής Σχολής Βελλάς (1993-2007) και πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς (2007-2015). Στις 9 Οκτωβρίου 2015 εξελέγη Μητροπολίτης Κεφαλληνίας με 69 ψήφους (επί 79 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Νικόλαο Χαρτουλιάρη (6 ψήφοι) και Ειρηναίο Καλογήρου (0 ψήφοι και 4 λευκές ψήφοι). Στις 10 Οκτωβρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Διονυσίου του Αρεοπαγίτου Αθηνών Μητροπολίτης Κεφαλληνίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β' , συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Θεσσαλονίκης Άνθιμο, Δωδώνης Χρυσόστομο, Ηλείας Γερμανό, Άρτης Ιγνάτιο, Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνό, Νικαίας Αλέξιο, Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεο, Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιο, Καστορίας Σεραφείμ, Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιο, Ύδρας Εφραίμ, Πειραιώς Σεραφείμ, Φλωρίνης Θεόκλητο, Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέα (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Σιδηροκάστρου Μακάριο, Κερκύρας Νεκτάριο, Γλυφάδας Παύλο, Πατρών Χρυσόστομο, Σισανίου και Σιατίστης Παύλο, Κορινθίας Διονύσιο, Λευκάδος Θεόφιλο, Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιο, Ζακύνθου Διονύσιο, Κηφισίας Κύριλλο, Λαγκαδά Ιωάννη, Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο, Ιωαννίνων Μάξιμο, Ελασσώνος Χαρίτωνα, Θεσσαλιώτιδος Τιμόθεο, Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνο και τους Επισκόπους Μεθώνης Κλήμη και Κερνίτσης Χρύσανθο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.