Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σατμάρ κύριος Τιμόθεος. (γεν. 1974).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Κριστιάν-Σιμιόν Μπελ γεννήθηκε στη Ρόχια της Κομητείας Μαραμούρες της Ρουμανίας στις 13 Ιανουαρίου 1974. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Οράντεα το 2000. Τον Δεκέμβριο του 2006 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 28 Ιουνίου 1994 εκάρη μοναχός. Την 1 Οκτωβρίου 1993 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μαραμούρες Ιουστινιανό. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Σιχάτας Ιουστίνο. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Ιουνίου 2018 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Νέας Σκαρισοάρας (στην Κομητεία Σατμάρ) τιτουλάριος Επίσκοπος Σατμάρ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μαραμούρες. Τη χειροτονία τέλεσε ο  Μητροπολίτης Κλουζίου Ανδρέας, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Οραδίας Σωφρόνιο, Μαραμούρες Ιουστίνο, Σεβερίνου και Στρεχαϊάνου Νικόδημο, Κοβάσνας και Χαργκίτας Ανδρέα, Σαλαζεάνου Πετρώνιο, Ντέβας Γουρία, Ουγγαρίας Σιλουανό, Ισπανίας Τιμόθεο, Φαγκαρασάνου Ιλαρίωνα, Λουγκοζάνου Παΐσιο και Κρισανίου Αιμιλιανό.