Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Οραδίας και Μπιχόρ κύριος Σωφρόνιος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ράντου-Στέφανος Ντρίνετς γεννήθηκε στην πόλη Αράντ της Ρουμανίας στις 3 Νοεμβρίου 1967. Το 1993 αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή της Τιμισοάρας/ Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Αράντ το 1997. Το 2011 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής Σιμπίου. Στις 11 Αυγούστου 1995 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Χοντός-Μποντρόγκ (Hodoş-Bodrog, στην Επισκοπή Αράδου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Αυγούστου 1995 από τον Μητροπολίτη Γερμανίας Σεραφείμ και Πρεσβύτερος στις 13 Αυγούστου 1995 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Αράδου. Στις 7 Φεβρουαρίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Φεβρουαρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ουγγαρίας με έδρα την Γκιούλα. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Θεόκτιστος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βανάτου Νικόλαο, Βεσσαραβίας Πέτρο, Γερμανίας Σεραφείμ, τους Αρχιεπισκόπους Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, Άλβας Ιούλιας Ανδρέα και τους Επισκόπους Ριμνίκου Γεράσιμο, Άρτζες και Μουσκελούλου Καλλίνικο, Χουσίων Ιωακείμ, Οραδίας Ιωάννη, Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου Τιμόθεο, Καρανσεμπές Λαυρέντιο, Σιναΐας Θεοφάνη, Ρασιναρεάνου Βησσαρίωνα, Σομεσάνου Βασίλειο, Πουτνεάνου Γεράσιμο και Σιχάτας Ιουστίνο. Στις 13 Φεβρουαρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Οραδίας, Μπιχόρ και Σαλαζεάνου. Στις 24 Οκτωβρίου 2007 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Οραδίας και Μπιχόρ".

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.