Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κύριος Ιερώνυμος. (γεν. 1971).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Παναγιώτης Νικολόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα (με καταγωγή από την Ηλεία) στις 21 Απριλίου 1971. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και από τη Θεολογική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Γκρόνινγκεν της Ολλανδίας. Στις 7 Δεκεμβρίου 1997 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αντινίτσης Φθιώτιδος. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1997 από τον Μητροπολίτη Φθιώτιδος Νικόλαο και Πρεσβύτερος στις 6 Δεκεμβρίου 2000 από τον ίδιο Μητροπολίτη, λαβών την ίδια ημέρα και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας του Μητροπολιτικού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας, ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Κολοκυνθούς Αθηνών και ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου του Κυνηγού οδού Βουλιαγμένης Αθηνών. Επίσης υπηρέτησε ως Β΄ Γραμματέας και κατόπιν ως Α΄ Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 5 Οκτωβρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου με 68 ψήφους (επί 80 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Αχίλλιο Τσούτσουρα (9 ψήφοι) και Διονύσιο Παπαλέξη (0 ψήφοι, 1 λευκή και 2 άκυρες ψήφοι). Στις 7 Οκτωβρίου 2018 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δωδώνης Χρυσόστομο, Ηλείας Γερμανό, Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρο, Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιο, Φθιώτιδος Νικόλαο, Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιο, Ύδρας Εφραίμ, Πειραιώς Σεραφείμ, Σύρου Δωρόθεο, Σιδηροκάστρου Μακάριο, Νέας Σμύρνης Συμεών, Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαο, Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο, Πατρών Χρυσόστομο, Κυθήρων Σεραφείμ, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιο, Άρτης Καλλίνικο, Ιλίου Αθηναγόρα, Κηφισίας Κύριλλο, Λαγκάδα Ιωάννη, Μαρώνειας και Κομοτηνής Παντελεήμονα, Άκκρας Νάρκισσο (Πατριαρχείο Αλεξανδρείας), Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Τιμόθεο, Γρεβενών Δαυΐδ, Τρίκκης Χρυσόστομο, Καρπενησίου Γεώργιο, Σταγών και Μετεώρων Θεόκλητο, Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Στέφανο, Μάνης Χρυσόστομο και τους Επισκόπους Σαλώνων Αντώνιο, Θαυμακού Ιάκωβο, Μεθώνης Κλήμη και Θεσπιών Συμεών.