Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής κυρός Τιμόθεος (1929-2003).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Φίλιππος Κοντομέρκος γεννήθηκε το στις 24 Σεπτεμβρίου 1929 στο Μεγάλο Χωριό Ευρυτανίας. Φοίτησε στο Γυμνάσιο Καρπενησίου για λίγο, ύστερα κατέβηκε στην Αθήνα, όπου συνέχισε σπουδάζοντας και εργαζόμενος στον εκδοτικό Οίκο "Πάπυρος" του θείου του Ανδρέα Πουρνάρα. Το Φεβρουάριο του 1948 μετέβη στην Κωνσταντινούπολη και γράφτηκε στο Γυμνασιακό Τμήμα της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης, με συστατικές επιστολές των τότε Μητροπολιτών Φθιώτιδος Αμβροσίου και Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Χριστοφόρου. Στις 5 Νοεμβρίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1955 απεφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης με άριστα και την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Αμέσως μετά, με Συνοδική Απόφαση στάλθηκε στη Βιέννη για εκμάθηση ξένης γλώσσας και μετεκπαίδευση, ενώ διορίσθηκε Προϊστάμενος του ναού Αγίου Γεωργίου της Βιέννης. Παράλληλα φοίτησε για μια τριετία στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Βιέννης σπουδάζοντας Φιλοσοφία, Παιδαγωγική και Ψυχολογία. Το 1959 μετατέθηκε στη Φρανκφούρτη Γερμανίας ως Ιερατικός Προϊστάμενος του εκεί Ναού Αποστόλου Ανδρέα. Το 1968 επέστρεψε στην Ελλάδα με πρόσκληση του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Ιερωνύμου, ο οποίος του ανέθεσε την ευθύνη για τον Απόδημο Ελληνισμό της Εκκλησίας και τον όρισε προϊστάμενο του Μητροπολιτικού Ναού Αθηνών. Το Δεκέμβριο του 1970 η Σύνοδος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας με πρόταση του Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και Πάσης Αφρικής Νικολάου, τον εξέλεξε τιτουλάριος Επίσκοπο Ελευσίνος. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 17 Ιανουαρίου 1971, στον Πατριαρχικό Ναό του Καΐρου. Ανέλαβε τη Διεύθυνση του περιοδικού του Πατριαρχείου "Πάνταινος". Στις 26 Νοεμβρίου 1976 εξελέγη Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής και εγκαταστάθηκε στην Κινσάσα του Ζαΐρ με δικαιοδοσία τα κράτη Ζαΐρ, Μπουρουντί, και Ρουάντα.  Εκοιμήθη την 1 Μαρτίου 2003.