Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης κυρός Μάξιμος (1942-2003).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Ξύδας, γεννήθηκε στην Πρίγκηπο το 1942. Σπούδασε στην Μεγάλη του Γένους Σχολή και στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, ενώ στο Πανεπιστήμιο της Βόννης ολοκλήρωσε, ως υπότροφος της Ευαγγελικής Εκκλησίας, τις σπουδές του στην εκκλησιαστική Ιστορία. Χειροτονήθηκε Διάκονος το 1964 και Πρεσβύτερος το 1967. Υπηρέτησε ως προϊστάμενος και ιεροκήρυκας στους Ιερούς Ναούς, Παναγίας «Ρόδον το Αμάραντον», Ευαγγελιστρίας και Υπαπαντής του Κυρίου στον Πειραιά. Το 1974 ανέλαβε τη διεύθυνση του ιδιαίτερου γραφείου του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Σεραφείμ και λίγο αργότερα έγινε Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 2 Μαΐου 1984 εξελέγη Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης, χειροτονήθηκε Επίσκοπος στις 3 Μαΐου 1984 και στις 3 Ιουνίου του ιδίου έτους ενθρονίστηκε στον επισκοπικό θρόνο της Μητροπόλεως Σερρών. Εκοιμήθη στις 5 Μαρτίου 2003.