Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σλάτινας και Ρωμανατσίου κύριος Σεβαστιανός. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Σορίν Πετρίτσα Πασκάνου γεννήθηκε στην πόλη Μορένι (Moreni) της Κομητείας Νταμποβίτας της Ρουμανίας στις 5 Νοεμβρίου 1966. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Νεάμτ το 1988 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1988 και Πρεσβύτερος το 1996. Το 1997 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σπυρίδωνος Βουκουρεστίου τιτουλάριος Επίσκοπος Ιλφοβεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Θεόκτιστος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ολτενίας Θεοφάνη, τους Αρχιεπισκόπους Τόμιδος Θεοδόσιο, Τιργοβιστίου Νήφωνα και τους Επισκόπους Μπουζαίου Επιφάνιο, Πλοεστίου Βικέντιο, Σιναΐας Αμβρόσιο και Μπαρλαδεάνου Κορνήλιο. Στις 5 Μαρτίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σλάτινας και Ρωμανατσίου.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.