Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκιουργκίου κύριος Αμβρόσιος. (γεν. 1969).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο Αμβρόσιος Μελεάτσα γεννήθηκε στο χωριό Σκορτσένι (Scorțeni) της Κομητείας Πράχοβας της Ρουμανίας στις 20 Απριλίου 1969. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1996. Στις 19 Απριλίου 1992 εκάρη μοναχός στην Ιερά Σκήτη Κράσνας (στην Κομητεία Πράχοβας). Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 11 Μαΐου 1992. Το 2000 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 15 Οκτωβρίου 2000 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σπυρίδωνος Βουκουρεστίου τιτουλάριος Επίσκοπος Σιναΐας, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Θεόκτιστος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ολτενίας Θεοφάνη και τους Επισκόπους Αλεξανδρείας και Τελέορμαν Γαλακτίωνα, Ουγγαρίας Σωφρόνιο, Σναγοβεάνου Θεοδόσιο και Σλάτινας Ειρηναίο. Στις 8 Φεβρουαρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γκιουργκίου.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.