Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2016

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

δ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

ε) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Β. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Θεόδωρος ο Β΄. (Χειροτονία 17-06-1990. Εκλογή 09-10-2004).
Έδρα Αλεξάνδρεια.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Αξώμης Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αιθιοπίας και Ερυθραίας. 17-12-1972.
    Έδρα Αντίς Αμπέμπα Αιθιοπίας.

  2. Ο Ναϊρόμπης Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κένυας. 25-07-1992.
    Έδρα Ναϊρόμπη Κένυας.

  3. Ο Καμπάλας Ιωνάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ουγκάντας. 26-07-1992.
    Έδρα Καμπάλα Ουγκάντας.

  4. Ο Ζιμπάμπουε και Αγκόλας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτιωτέρας Αφρικής. 28-09-1997.
    Έδρα Χαράρε Ζιμπάμπουε.

  5. Ο Νιγηρίας Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Γουϊνέας. 24-11-1997.
    Έδρα Λάγκος Νιγηρίας.

  6. Ο Τριπόλεως Θεοφύλακτος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβύης. 26-11-1999.
    Έδρα Τρίπολη Λιβύης.

  7. Ο Καλής Ελπίδος Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νατάλης και περιχώρων. 27-11-1999.
    Έδρα Κέηπ Τάουν Νοτίου Αφρικής.

  8. Ο Μουάνζας Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Τανζανίας. 11-12-1999.
    Έδρα Μπουκόμπα Τανζανίας.

  9. Ο Γουϊνέας Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παραθαλασσίας Αφρικής. 04-03-2001.
    Έδρα Κονακρί Γουϊνέας.

  10. Ο Ερμουπόλεως Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αιγύπτου. 18-03-2001.
    Έδρα Τάντα Αιγύπτου.

  11. Ο Ειρηνουπόλεως Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Τανζανίας και Σεϋχελλών. 06-10-2002.
    Έδρα Νταρ ες Σαλάμ Τανζανίας.

  12. Ο Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νοτίου Αφρικής. 30-10-2004.
    Έδρα Γιοχάνεσμπουργκ Νοτίου Αφρικής.

  13. Ο Μαδαγασκάρης Ιγνάτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νήσων Ινδικού Ωκεανού. 14-11-2004.
    Έδρα Ανταναναρίβο Μαδαγασκάρης.

  14. Ο Πτολεμαΐδος Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Αιγύπτου. 14-11-2004.
    Έδρα Μίνια Αιγύπτου.

  15. Ο Καμερούν Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Αφρικής. 25-11-2004.
    Έδρα Γιαουντέ Καμερούν.

  16. Ο Λεοντοπόλεως Γαβριήλ, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Αυγουσταμνικής και Ερυθράς Θαλάσσης. 04-11-2006.
    Έδρα Ισμαηλία Αιγύπτου.

  17. Ο Μέμφιδος Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγύπτου. 12-11-2006.
    Έδρα Ηλιούπολη (Νέο Κάιρο) Αιγύπτου.

  18. Ο Κατάγκας Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χερσαίας Αφρικής. 25-11-2006.
    Έδρα Λουμπουμπάσα Κονγκό.

  19. Ο Μποτσουάνας Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Καλαχάρι. 26-11-2006. (Εκλογή 17-11-2016, από Νειλουπόλεως).
    Έδρα Γκαμπορόνε.
    Σημείωση: Στις 17-11-2016 η Ι.Ε. Μποτσουάνας ανυψώθηκε σε Μητρόπολη.

  20. Ο Νουβίας Σάββας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Σουδάν. 11-10-2009.
    Έδρα Χαρτούμ Σουδάν.

  21. Ο Πηλουσίου Νήφων, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αυγουσταμνικής και Μεσημβρίας 18-10-2009.
    Έδρα Πόρτ Σάιδ Αιγύπτου.

  22. Ο Ζάμπιας και Μαλάουι Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Μέσης Αφρικής. 17-10-2010.
    Έδρα Λουσάκα Ζάμπιας.

  23. Ο Κινσάσας Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Αφρικής. 24-10-2010.
    Έδρα Κινσάσα Κονγκό.

  24. Ο Άκκρας Νάρκισσος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Αφρικής. 01-12-2013.
    Έδρα Άκκρα Γκάνας.

  25. Ο Καρθαγένης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Αφρικής. 05-12-2014. (Εκλογή 17-11-2016, από Ναυκράτιδος).
    Έδρα Τύνιδα Τυνησίας.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Κυρήνης Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβυκού Πελάγους. 28-11-1999.

  2. Ο Ηλιουπόλεως Θεόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μέσης Αιγύπτου. 27-11-2006.

γ) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μπραζαβίλ και Γκαμπόν Παντελεήμων. 02-12-2012.
    Έδρα Μπραζαβίλ.

  2. Ο Μπουρούντι και Ρουάντας Ιννοκέντιος. 06-12-2012.
    Έδρα Μπουζουμπούρα.

  3. Ο Μοζαμβίκης Χρυσόστομος. 06-12-2014.
    Έδρα Μαπούτο Μοζαμβίκης.

  4. Ο Νιέρι και Όρους Κένυας Νεόφυτος. 21-12-2014.
    Έδρα Νιέρι Κένυας.

  5. Ο Κισούμου και Δυτικής Κένυας Αθανάσιος. 06-12-2015.
    Έδρα Κισούμου Κένυας.

  6. Ο Αρούσας και Κεντρικής Τανζανίας Αγαθόνικος. 11-12-2016.
    Έδρα Αρούσα.
    Σημείωση: Η Ι.Ε. Αρούσας ιδρύθηκε στις 17-11-2016.

δ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Θηβαΐδος Πορφύριος. 17-06-1990.

ε) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Νιτρίας Νικόδημος. 27-03-2016.

  2. Ο Βαβυλώνος Θεόδωρος. 18-12-2016.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Ελευσίνος Ιερόθεος. 06-02-1977. ρφρ

  2. Ο Ταμιάθεως Ιωακείμ. 01-05-1988. (+ 01-05-2016).

  3. Ο Αντινόης Παντελεήμων. 30-11-1999.00

  4. Ο Διοσπόλεως Προτέριος. 03-03-2001

  5. Ο Πενταπόλεως Ιγνάτιος. 16-03-2003.

  6. Ο Αρσινόης Βασίλειος. 30-11-2014. (Εκλογή 17-11-2016, από Μποτσουάνας).

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.