Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρούσας και Κεντρικής Τανζανίας κύριος Αγαθόνικος. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Αγαθόνικος Νικολαΐδης γεννήθηκε στα Γιαννιτσά του Νομού Πέλλης το 1964. Σπούδασε Παιδαγωγικά στην Παιδαγωγική Ακαδημία Φλωρίνης και Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1986 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Οσίου Διονυσίου εν Ολύμπω. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2001 και Πρεσβύτερος το 2003. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στις Μητροπόλεις Φλωρίνης και Κίτρους. Τον Δεκέμβριο του 2013 διορίστηκε Σχολάρχης της Πατριαρχικής Σχολής Αγίου Αθανασίου Αλεξανδρείας. Υπηρέτησε επίσης ως Κωδικογράφος της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και ως Διευθυντής του Ιδιαιτέρου Πατριαρχικού Γραφείου. Στις 11 Δεκεμβρίου 2016 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αρούσας και Κεντρικής Τανζανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μιλήτου Απόστολο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο, Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνο, Ειρηνουπόλεως Δημήτριο, Πηλουσίου Νήφωνα, Άκκρας Νάρκισσο και Καρθαγένης Μελέτιο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.