Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικοπόλεως κύριος Θεμιστοκλής. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Θεμιστοκλής Αδαμόπουλος γεννήθηκε το 1945 στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου. Όταν ήταν παιδί η οικογένειά του μετακόμισε στην Αυστραλία. Στα νεανικά του χρόνια υπήρξε Μαρξιστής και επικεφαλής του δημοφιλούς ροκ συγκροτήματος της Αυστραλίας "The flies". Κατόπιν στράφηκε προς τις θρησκείες της Άπω Ανατολής και στη συνέχεια επέστρεψε στην Ορθοδοξία. Διετέλεσε Καθηγητής των Πολιτικών επιστημών στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Από το 1988 μέχρι το 1998 υπηρέτησε ως Καθηγητής της Θεολογίας στη Θεολογική Σχολή "Άγιος Ανδρέας" της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1999. Υπηρέτησε ως Ιεραπόστολος στην Κένυα (1999-2007) και στη Σιέρα Λεόνε (2007-2022). Τιμήθηκε από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας της Ελλάδος με το Βραβείο Ανθρωπιστικής Προσφοράς, στο πλαίσιο των Βραβείων ΑΡΓΩ 2021. Στις 6 Φεβρουαρίου 2022 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Σάββα Αλεξανδρείας τιτουλάριος Επίσκοπος Νικοπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Γουϊνέας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γουϊνέας Γεώργιο, Πηλουσίου Νάρκισσο και τον Επίσκοπο Ταμιάθεως Γερμανό.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.