Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γαλλίας κύριος Δημήτριος. (γεν. 1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Δημήτριος Πλουμής γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 6 Νοεμβρίου 1979. Σπούδασε τη Θεολογία στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Θεσσαλονίκης και στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2001 από τον Μητροπολίτη Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιο και Πρεσβύτερος το 2007 από τον Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβα. Από το 2015 μέχρι το 2021 υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μασσαλία και ως Αρχιερατικός Επίτροπος Νοτίου Γαλλίας. Στις 25 Ιουλίου 2021 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Γαλλίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Χαλκηδόνος Εμμανουήλ, Φιλαδελφείας Μελίτωνα, Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβα και Προύσης Ιωακείμ.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.