Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαγνησίας κύριος Χριστόδουλος. (γεν. 1978).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ευθύμιος Οικονόμου γεννήθηκε στο Σύδνεϋ της Αυστραλλίας στις 26  Νοεμβρίου 1978. Σπούδασε στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Θεσσαλονίκης και στη Θεολογική Σχολή Αποστόλου Ανδρέου στο Ρέντφερν του Σύδνεϋ. Στις 23 Ιουνίου 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης Πυργετού Λαρίσης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιουνίου 2000 από τον Μητροπολίτη Λαρίσης Ιγνάτιο και Πρεσβύτερος στις 3 Μαρτίου 2000 από τον ίδιο Μητροπολίτη, λαβών αυθημερόν και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Μέχρι το 2013 υπηρέτησε ως Διάκονος στον Ιερό Ναό Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης και ως Πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Λαρίσης. Το 2013 διορίστηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Marrickville Σύδνεϋ. Στις 14 Νοεμβρίου 2021 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Marrickville Σύδνεϋ τιτουλάριος Επίσκοπος Μαγνησίας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας Μακάριος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Δέρβης Ιεζεκιήλ και τους Επισκόπους Μιλητουπόλεως Ιάκωβο, Μελόης Αιμιλιανό, Κυανέων Ελπίδιο, Σινώπης Σιλουανό και Σωζοπόλεως Κυριακό. Του ανατέθηκαν καθήκοντα Αρχιγραμματέα της Επισκοπικής Συνελεύσεως Αυστραλίας.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.