Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πατάρων κύριος Αθηναγόρας. (γεν. 1974).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Αλέξανδρος Σαλμάς γεννήθηκε το 1974 στη Θεσσαλονίκη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 2004. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης και στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1996 και Πρεσβύτερος το 1999. Το 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Οσίας Ξένης περιοχής Χαριλάου Θεσσαλονίκης. Στις 26 Ιουλίου 2020 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Τορόντου τιτουλάριος Επίσκοπος Πατάρων, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Καναδά, μετονομασθείς Αθηναγόρας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Καναδά Σωτήριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Καναδά Μητροφάνη (Πατριαρχείο Σερβίας), Κρατείας Ανδρέα και Κεράμων Βαρθολομαίο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.