Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αξώμης κύριος Δανιήλ. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μπιάζης γεννήθηκε στη Ζάκυνθο το 1977. Σπούδασε στην Εκκλησιαστική Σχολή Βελλάς Ιωαννίνων και στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Διονυσίου Στροφάδων. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1997 και Πρεσβύτερος στις 17 Σεπτεμβρίου 2006 από τον Μητροπολίτη Ζακύνθου Χρυσόστομο. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Ζακύνθου, ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παναγίας Σπηλαιωτίσσης Ζακύνθου, ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ζάμπιας και ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αλεξανδρείας. Στις 18 Ιανουαρίου 2017 διορίστηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Στις 5 Δεκεμβρίου 2018 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα του Ηγιασμένου Αλεξανδρείας Μητροπολίτης Αξώμης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δωδώνης Χρυσόστομο, Ζάμπιας Ιωάννη, Άκκρας Νάρκισσο και τον Επίσκοπο Βαβυλώνος Θεόδωρο.