Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Σιλουανός. (γεν. 1979).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Μράκιτς γεννήθηκε στο Σύδνεϋ της Αυστραλίας (με καταγωγή από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη) στις 17 Σεπτεμβρίου 1979. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 2005. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας και στο Θεολογικό Ινστιτούτο Αποστόλου Ανδρέα Σύδνεϋ (υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο). Στις 18 Δεκεμβρίου 2010 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 2010. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή του Αγίου Ανδρέου Σύδνεϋ (υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο). Στις 21 Νοεμβρίου 2014 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Βαλιέβου Αγάπιο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βαλιέβου. Στις 7 Αυγούστου 2016 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο Βελιγράδι Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο και τους Επισκόπους Συρμίου Βασίλειο, Βανάτου Νικάνορα, Μεγάλης Βρετανίας και Σουηδίας Δοσίθεο, Βράνιε Παχώμιο, Δαλματίας Φώτιο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο, Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιο, Φρανκφούρτης και πάσης Γερμανίας Σέργιο, Τιμοκίου Ιλαρίωνα, Μοραβικίου Αντώνιο, Τοπλικίου Αρσένιο, Εγαρίου Ιερώνυμο, Διοκλείας Κύριλλο και π. Καναδά Γεώργιο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.