Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρηγίου κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1956).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Αργύριος Αβραμίδης γεννήθηκε στη Νιγρίτα Σερρών το 1956. Σπούδασε στο Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνώναπό όπου αποφοίτησε το 1979 και στο Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από όπου αποφοίτησε το 1984. Εκάρη μοναχός το 1987 στην Ιερά Μονή Οσίου Γρηγορίου του Αγίου Όρους. Στο ίδιο Μοναστήρι χειροτονήθηκε Διάκονος το 1988 και Πρεσβύτερος στις 11 Νοεμβρίου 1990 από τον Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Μετόχιο της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου Αγίου Όρους στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης, ως Καθηγητής Θεολόγος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις Διευθύνσεις Σερρών, Κοζάνης και Καστοριάς, ως Ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως Καστορίας και Εφημέριος της Ιεράς Μονής Γενεθλίου της Θεοτόκου Κλεισούρας (1997-2004) και ως Αρχιερατικός Επίτροπος Βορείου Γαλλίας, Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Παρισίων και Καθηγητής Θεολόγος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε σχολεία της Γαλλίας (2004-2015). Στις 8 Φεβρουαρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Στεφάνου Παρισίων τιτουλάριος Επίσκοπος Ρηγίου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Γαλλίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Γαλλίας Εμμανουήλ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Στέφανο, Σηλυβρίας Μάξιμο, τον Αρχιεπίσκοπο Τελμησού Ιώβ και τον Επίσκοπο Αριανζού Βαρθολομαίο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.