Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ανθηδώνος κύριος Νεκτάριος. (γεν. 1962).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Σελαλματζίδης γεννήθηκε στη Δράμα το 1962. Σπούδασε Παιδαγωγικά στην Παιδαγωγική Ακαδημία Ρόδου και Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1983 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1985. Ταυτόχρονα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εκπαιδευτικός σε ελληνικές σχολικές μονάδες της Αργεντινής και της Βραζιλίας. Το 2001 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στην Πατριαρχική Σχολή, ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Στεφάνου και από το 2003 ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων στην Κωνσταντινούπολη. Στις 24 Μαρτίου 2013 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Αρχιεπίσκοπος Ανθηδώνος συνεχίζοντας να ασκεί τα καθήκοντα του Εξάρχου. Τη χειροτονία τέλεσε κατά παράκληση του Πατριάρχου Ιεροσολύμων Θεοφίλου ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικαίας Κωνσταντίνο, Καπιτωλιάδος Ησύχιο (Πατριαρχείο Ιεροσολύμων), Πριγκηποννήσων Ιάκωβο, Δέρκων Απόστολο, Δράμας Παύλο και Προύσης Ελπιδοφόρο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.