Ο Θεοφιλέστατος  Επίσκοπος Έδμοντον κύριος Ιλαρίων. (γεν. 1972).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ρωμανός Ρούντνικ γεννήθηκε στο Λβωβ της Ουκρανίας στις 14 Φεβρουαρίου 1972. Μετά τις λυκειακές σπουδές εγγράφηκε στο Εκκλησιαστικό Σεμινάριο του Κιέβου από το οποίο αποφοίτησε το 1992. Στη συνέχεια εγγράφηκε στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από την οποία έλαβε το πτυχίο το 1997. Στις 5 Δεκεμβρίου 1997 εκάρη μοναχός με το όνομα Ιλαρίων. Στις 21 Δεκεμβρίου 1997 χειροτονήθηκε Διάκονος στην Ιερά Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Βλατάδων Θεσσαλονίκης από τον Μητροπολίτη Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμονα. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 2000. Συνέχισε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και υπέβαλε εργασία με θέμα "Οι κανονικές σχέσεις της Μητροπόλεως Κιέβου με το Οικουμενικό Πατριαρχείο έως το 1240". Στο τέλος του 2002 απεστάλη στην Πορτογαλία όπου ανέλαβε Εφημέριος της νεοσύστατης ενορίας του Πόρτο. Στις 21 Μαρτίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Ιανουαρίου 2005 εξελέγη Επίσκοπος Τελμησού, Βοηθός Επίσκοπος της Ιεράς Μητροπόλεως Ισπανίας και Πορτογαλίας. Η χειροτονία του στο βαθμό του Επισκόπου τελέστηκε στις 29 Ιανουαρίου 2005 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως. Στις 21 Οκτωβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Έδμοντον της Ουκρανικής Ορθοδόξου Εκκλησίας στον Καναδά.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.