Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής κύριος Μάξιμος. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μίλαν Βασίλιεβιτς γεννήθηκε στις 27 Ιουνίου 1968 στην κωμόπολη Φότσα (Foča) της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Βελιγραδίου το 1993. Το 1996 έλαβε το μεταπτυχιακό δίπλωμα από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στις 18 Αυγούστου 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή  Τβρντος (Tvrdoš) κοντά στο Τρέμπινιε της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. Στις 19 Αυγούστου 1996 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Στις 9 Αυγούστου 2001 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 18 Ιουλίου 2004 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Γεννήσεως της Θεοτόκου Σεραγέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Χούμ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δαμπροβοσνίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δαμπροβοσνίας Νικόλαο, Βελισσού και Βαρδαρίου Ιωάννη και τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Δυτικής Ευρώπης Λουκά, Βράνιε Παχώμιο, Μιλεσέβου Φιλάρετο, Δαλματίας Φώτιο, Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο, Εγαρίου Πορφύριο, Λίπλιανης Θεοδόσιο, Διοκλείας Ιωάννη και π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο. Στις 27 Μαΐου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.