Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρόδου κύριος Κύριλλος. (γεν. 1964).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κογεράκης, γεννήθηκε στην Κουμάσα Μονοφατσίου Ηρακλείου (Δήμου Γόρτυνας) το έτος 1964. Τις εγκύκλιες σπουδές του περάτωσε στο Ηράκλειο της Κρήτης. Σπούδασε Θεολογία στην Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στον κλάδο της Λειτουργικής. Με υποτροφία του ιδρύματος PRO ORIENTE σπούδασε Καθολική Θεολογία, στην Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Graz της Αυστρίας. Μοναχός εκάρη στην ιστορική Μονή της Αγκαράθου στις 17 Φεβρουαρίου 1991. Από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Τιμόθεο χειροτονήθηκε Διάκονος στις 23 Φεβρουαρίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 16 Αυγούστου 1995. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολίτου Αυστρίας Μιχαήλ (1991–1995). Διετέλεσε Ιεροκήρυκας της Αρχιεπισκοπής Κρήτης (1995–2000) και Διευθυντής του Ραδιοφωνικού Σταθμού αυτής (1996-2000). Το έτος 2000 ονομάστηκε από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Τιμόθεο Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης. Στις 20 Απριλίου 2004 εξελέγη από την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου Μητροπολίτης Ρόδου και χειροτονήθηκε στις 25 του ιδίου μήνα (Κυριακή των Μυροφόρων) στην Ιερά Σταυροπηγιακή και Πατριαρχική Μονή Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή. Την χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικαίας Ιωάννη, Θεοδωρουπόλεως Γερμανό, Ίμβρου Κύριλλο, Αυστρίας Μιχαήλ, Πριγκηποννήσων Ιάκωβο, Ρεθύμνης Άνθιμο, Όουλου Παντελεήμονα και Αρκαλοχωρίου Ανδρέα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.