Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρασόβου κύριος Σοφιανός. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Πατρουνέλ γεννήθηκε στο Μπάτσελ (Băcel) της Κοινότητας Κικίς (Chichiș) της Κομητείας Κοβάσνας της Ρουμανίας στις 22 Ιουλίου 1970. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1996. Στις 27 Φεβρουαρίου 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σαμπάτα ντε Σους (στην Κομητεία Μπρασόβου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Απριλίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 30 Μαΐου 1993. Από το 1999 μέχρι το 2003 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 11 Μαΐου 2003 χειροτονήθηκε στη Νυρεμβέργη της Γερμανίας τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρασόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Γερμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Θεόκτιστος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γερμανίας Αυγουστίνο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Συμεών (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Μολδαβίας και Βουκοβίνης Δανιήλ, Ολτενίας Θεοφάνη, Γερμανίας και Κεντρώας και Βορείου Ευρώπης Σεραφείμ, Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, τους Αρχιεπισκόπους Άλβας Ιούλιας Ανδρέα, Ντητρόιτ Ναθαναήλ (της Μετροπόλια), Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη (Πατριαρχείο Ρωσίας), Πράγας Χριστοφόρο, και τους Επισκόπους Ριμνίκου Γεράσιμο και Κεντρώας Ευρώπης Κωνσταντίνο (Πατριαρχείο Σερβίας).