Ο πρώην Αρχιεπίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας κύριος Ιωάννης. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Κιέβου).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Πετρόβιτς Ζηνόβιεφ γεννήθηκε στο Δνεπροπετρώβ στις 4 Ιουλίου 1950. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λεόντιο. Στις 20 Ιανουαρίου 1980 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Ιουνίου 1996 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στη συνέχεια εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 18 Ιουλίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δονέτσκ και Λουγκάνσκ. Στις 20 Φεβρουαρίου 1997 παύθηκε. Στις 20 Απριλίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1997 παύθηκε. Στις 19 Φεβρουαρίου 1998 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μπογουσλάβου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 24 Νοεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας. Στις 6 Ιουλίου 2000 παύθηκε. Στις 22 Οκτωβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας. Το 2001 παύθηκε. Στις 2 Μαρτίου 2003 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν υπερορία όπου έγινε δεκτός ως Αρχιμανδρίτης. Τον Νοέμβριο του 2006 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία (Α), υπό τον Μητροπολίτη Αντώνιο Ορλώφ. Στις 24 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζαπορόζιε και Μικράς Ρωσίας. Το 2007 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της τότε σχηματισθείσας νέας δικαιοδοσίας, της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας. Στη δικαιοδοσία αυτή έλαβε τον τίτλο του Αρχιεπισκόπου Ζαπορόζιε και Μικράς Ρωσίας και εξάρχου πάσης Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.