Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Πλοεστίου κυρός Παύλος (1897-1978).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Σέρπε γεννήθηκε στις 18 Μαΐου 1897 στο χωριό Ραντένι (Radeni) της Κοινότητας Παστραβένι (Păstrăveni) της πόλης Τάργκου Νεάμτ της Ρουμανίας. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1925 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Τόμιδος Ιλάριο. Στις 11 Νοεμβρίου 1927 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρουμανίας Μύρωνα. Στις 22 Ιουλίου 1947 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ. Στις 31 Αυγούστου 1947 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστίου, Βοηθός του Πατριάρχου Ρουμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης π. Βεσσαραβίας Εφραίμ, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σιναΐας Βενιαμίν και Μπαρλαδεάνου Αθανάσιο. Στις 15 Απριλίου 1960 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στις 18 Μαΐου 1978.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.