Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αμερικής κύριος Δημήτριος. (γεν. 1928).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Τρακατέλλης γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη την 1 Φεβρουαρίου 1928. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1950. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ασωμάτων Πετράκη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Νοεμβρίου 1960 από τον Επίσκοπο Κερνίτσης Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος το 1964. Στις 17 Σεπτεμβρίου 1967 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βρεσθένης, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Δαμασκηνό, Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανό, Ξάνθης Αντώνιο, Διδυμοτείχου Κωνσταντίνο και τον Επίσκοπο Περιστεράς Ηλία. Του ανατέθηκε το έργο της Θεολογικής επιμόρφωσης του Κλήρου. Το 1968 εξελέγη Μητροπολίτης Αττικής αλλά δεν αποδέχθηκε την εκλογή λόγω αντικανονικής απομάκρυνσης του προηγουμένου Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Καθηγητής της Βιβλικής Θεολογίας στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης και ως επισκέπτης Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ. Στις 20 Αυγούστου 1991 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 19 Αυγούστου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αμερικής. Το 2002 εξελέγη Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών. Στις 11 Μαΐου 2019 παραιτήθηκε από τη θέση του Αρχιεπισκόπου Αμερικής.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 08 Οκτωβρίου 2023.