Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής κυρός Ιωάννης. (1896-1966).
(Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Μπορίσοβιτς Μαξίμοβιτς γεννήθηκε στις 4 Ιουνίου 1896 στο χωριό Αντάμοφκα της Κομητείας Ιζιούμ του Κυβερνείου Χαρκόβου (σήμερα στον Νομό Δονέτσκ της Ουκρανίας). Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Χαρκόβου το 1918. Μετά το 1920 μετανάστευσε στη Γιουγκοσλαβία. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1925. Το 1926 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μιλκόβου (στην Επισκοπή Μπρανιτσέβου). Το 1929 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 10 Ιουνίου 1934 χειροτονήθηκε στον Ρωσικό Ναό της Αγίας Τριάδος στο Βελιγράδι τιτουλάριος Επίσκοπος Σαγκάης, Βικάριος της Επισκοπής Πεκίνου και Κίνας. Το 1945 μετά την κατάληψη της Μαντζουρίας από τον Κόκκινο Στρατό η Επισκοπή Πεκίνου υπήχθη στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Ωστόσο ο Επίσκοπος Ιωάννης παρέμεινε πιστός στη Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία. Το 1946 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1949 μετανάστευσε με το ποίμνιό του στις Φιλιππίνες. Από τις Φιλιππίνες έφυγε για τις Η.Π.Α. με μεγάλο μέρος του ποιμνίου του ενώ ένα μικρότερο τμήμα έφυγε για την Αυστραλία. Το 1951 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Δυτικής Ευρώπης με έδρα το Παρίσι. Στη συνέχεια το 1953 η έδρα του μεταφέρθηκε στις Βρυξέλλες και έφερε τον τίτλο του Αρχιεπισκόπου Βρυξελλών και Δυτικής Ευρώπης. Ταυτόχρονα ορίστηκε τοποτηρητής των ενοριών της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία στην Κίνα και τις Φιλιππίνες. Τον Δεκέμβριο του 1962 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Αγίου Φραγκίσκου. Στις 13 Αυγούστου 1963 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής. Εκοιμήθη στο Σηάτλ στις 2 Ιουλίου 1966.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.