Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1961

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Επίσκοποι.

β) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

γ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

ΙΒ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας (χηρεύει).

Έδρα Τίρανα.

α) Επίσκοποι.

  1. Ο Κορυτσάς Ευλόγιος. 11-04-1937. (+ 21-04-1961).
    Έδρα Κορυτσά.

  2. Ο Αργυροκάστρου Παντελεήμων. 11-04-1937.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

  3. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης (χηρεύει).
    Έδρα Βεράτι.

β) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Απολλωνίας Ειρηναίος. 01-02-1942.

γ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

  1. Ο π. Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Βησσαρίων. 03-05-1925.

ΜΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ

Σημείωση: Μετά την βίαιη απομάκρυνση του Αρχιεπισκόπου Τιράνων Χριστοφόρου κατέλαβε τη θέση αυτού ο Παΐσιος (Πάσχος) από τη Βοδίτσα της Επαρχίας Κολώνιας με την υποστήριξη της κυβερνήσεως των Τιράνων. Ο νέος Αρχιεπίσκοπος προέβη στην σύσταση αντικανονικής Συνόδου, η οποία αποτελέστηκε από τους: α) Παΐσιο (Πάσχο) Μητροπολίτη Δυρραχίου και Τιράνων και Αρχιεπίσκοπο πάσης Αλβανίας, β) Κύριλλο (Νάσλαρι) Επίσκοπο Βερατίου, γ) Φιλόθεο (Ντούνι) Επίσκοπο Κορυτσάς, δ) Δαμιανό (Κοκονέσι) Επίσκοπο Αργυροκάστρου και ε) Σωφρόνιο (Μπορόβα) Βοηθό Επίσκοπο στη διάθεση της Ιεράς Συνόδου.
Το Οικουμενικό Πατριαρχείο δεν ανεγνώρισε τη Σύνοδο λόγω της βίαιης απομάκρυνσης του Αρχιεπισκόπου Χριστοφόρου και την αντικανονική εγκατάσταση διαδόχου. Ωστόσο η Σύνοδος αυτή αναγνωρίστηκε από το Πατριαρχείο Ρωσίας.

     Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Παΐσιος. 18-04-1948.
Έδρα Τίρανα.

Επίσκοποι

  1. Ο Αργυροκάστρου Δαμιανός. 14-09-1952.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

  2. Ο Κορυτσάς Φιλόθεος. 1952.
    Έδρα Κορυτσά.

  3. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Κύριλλος. 1952.
    Έδρα Βεράτι.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Απολλωνίας Σωφρόνιος. 21-09-1952.

Υπερόριοι Αρχιερείς

  1. Ο Αμερικής Θεοφάνης. 21-11-1923.
    Έδρα Βοστώνη.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.