Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1956

Ημερολόγιο συμβάντων

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Σπυρίδων. 16-07-1906. (+ 21-03-1956).
Έδρα Αθήνα.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Α. Αθηνών ανέλαβε ο Βερροίας Αλέξανδρος.

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Δωρόθεος. 20-12-1922. (Εκλογή 29-03-1956, από Λαρίσης).
Έδρα Αθήνα.

Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Πατάρων Μελέτιος. 19-12-1910.

  2. Ο Ευρίπου Αλέξιος. 18-09-1949.

  3. Ο Ρωγών Διονύσιος. 22-06-1952.

  4. Ο Μαραθώνος Δαμασκηνός. 29-06-1952.

  5. Ο Σταυρουπόλεως Πολύκαρπος. 12-03-1953.

Ι. Παλαιά Ελλάδα

α) Μητροπολίτες στη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Φθιώτιδος Αμβρόσιος. 05-06-1911.
    Έδρα Λαμία.

  2. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Ιερόθεος. 24-07-1914.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  3. Ο Χαλκίδος Γρηγόριος. 21-12-1922.
    Έδρα Χαλκίδα.

  4. Ο Αττικής και Μεγαρίδος Ιάκωβος. 11-01-1935.
    Έδρα Κηφισιά.

  5. Ο Φωκίδος Αθανάσιος. 22-03-1936.
    Έδρα Άμφισσα.

  6. Ο Καρυστίας και Σκύρου Ανανίας. 05-03-1944.
    Έδρα Κύμη.

  7. Ο Θηβών και Λεβαδείας Πολύκαρπος. 19-03-1944.
    Έδρα Λιβαδειά.

  8. Ο Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Χριστοφόρος. 24-10-1945.
    Έδρα Ναύπακτος.

β) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Δημητριάδος Ιωακείμ. 28-06-1923.
    Έδρα Βόλος.

  2. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κύριλλος. 01-03-1942.
    Έδρα Καρδίτσα.

  3. Ο Τρίκκης και Σταγών Δωρόθεος. 17-04-1943.
    Έδρα Τρίκαλα.

  4. Ο Λαρίσης και Πλαταμώνος Δημήτριος. 04-11-1945. (Εκλογή 18-04-1956, από Γυθείου).
    Έδρα Λάρισα.

  5. Ο Άρτης Σεραφείμ. 11-09-1949.
    Έδρα Άρτα.

γ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Διονύσιος. 21-12-1914.
    Έδρα Σπάρτη.

  2. Ο Πατρών Θεόκλητος. 01-11-1924.
    Έδρα Πάτρα.

  3. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Γερμανός. 14-06-1934.
    Έδρα Τρίπολη.

  4. Ο Κορινθίας Προκόπιος. 17-06-1934.
    Έδρα Κόρινθος.

  5. Ο Ηλείας Γερμανός. 22-03-1936.
    Έδρα Πύργος.

  6. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αγαθόνικος. 29-10-1941. (+ 24-08-1956).
    Έδρα Αίγιο.

  7. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος. 28-02-1942.
    Έδρα Καλαμάτα.

  8. Ο Αργολίδος Χρυσόστομος. 21-10-1945.
    Έδρα Ναύπλιο.

  9. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Δαμασκηνός. 24-09-1950.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  10. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ευστάθιος. 03-07-1955.
    Έδρα Δημητσάνα.

  11. Ο Γυθείου και Οιτύλου Φιλήμων. 21-04-1956.
    Έδρα Γύθειο.

  12. Ο Κυθήρων Μελέτιος. 22-04-1956.
    Έδρα Κύθηρα.

δ) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Ζακύνθου Χρυσόστομος. 15-06-1934.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  2. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Δωρόθεος. 29-09-1940.
    Έδρα Λευκάδα.

  3. Ο Κερκύρας και Παξών Μεθόδιος. 20-09-1942.
    Έδρα Κέρκυρα.

  4. Ο Κεφαλληνίας Ιερόθεος. 01-10-1951.
    Έδρα Αργοστόλι.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Προκόπιος. 19-05-1912.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου Φιλάρετος. 21-06-1923.
    Έδρα Ερμούπολη.

  3. Ο Παροναξίας Αμβρόσιος. 07-03-1942.
    Έδρα Νάξος.

  4. Ο Θήρας Γεώργιος. 18-04-1943.
    Έδρα Θήρα.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Γερμανός. 30-09-1936. (+ 26-11-1956).

ζ) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 01-01-1956 μέχρι 31-03-1956.

  1. Ο Καρυστίας και Σκύρου Ανανίας.

  2. Ο Θηβών και Λεβαδείας Πολύκαρπος.

  3. Ο Αργολίδος Χρυσόστομος.

  4. Ο Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Χριστοφόρος.

  5. Ο Γυθείου και Οιτύλου Δημήτριος.

  6. Ο Άρτης Σεραφείμ.

Από 01-04-1956 μέχρι 30-09-1956.

  1. Ο Φθιώτιδος Αμβρόσιος.

  2. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Προκόπιος.

  3. Ο Γυθείου και Οιτύλου Δημήτριος.

  4. Ο Άρτης Σεραφείμ.

  5. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Δαμασκηνός.

  6. Ο Κεφαλληνίας Ιερόθεος.

Από 01-10-1956 μέχρι 31-12-1956.

  1. Ο Φθιώτιδος Αμβρόσιος. (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Προκόπιος.

  3. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Ιερόθεος.

  4. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Διονύσιος.

  5. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Δαμασκηνός.

  6. Ο Κεφαλληνίας Ιερόθεος.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Βερροίας και Ναούσης Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 08-07-1910.
    Έδρα Βέρροια.

  2. Ο Θεσσαλονίκης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 30-09-1936.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Κασσανδρείας Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 09-12-1936.
    Έδρα Πολύγυρος.

  4. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 13-12-1942.
    Έδρα Κιλκίς.

  5. Ο Εδέσσης και Πέλλης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 19-11-1944.
    Έδρα Έδεσσα.

  6. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρου και Αρδαμερίου Κυπριανός, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 30-09-1951.
    Έδρα Αρναία.

  7. Ο Κίτρους και Κατερίνης Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 28-03-1954.
    Έδρα Κατερίνη.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Σερρών και Νιγρίτης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 16-03-1914.
    Έδρα Σέρρες.

  3. Ο Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
    Έδρα Ελευθερούπολη.

  4. Ο Δράμας Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 20-02-1922.
    Έδρα Δράμα.

  5. Ο Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  6. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-11-1945.
    Έδρα Κάτω Νευροκόπι.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Φλωρίνης, Αλμωπίας και Εορδαίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 28-02-1926.
    Έδρα Φλώρινα.

  2. Ο Καστορίας Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 22-03-1936.
    Έδρα Καστοριά.

  3. Ο Σερβίων και Κοζάνης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 14-04-1945.
    Έδρα Κοζάνη.

  4. Ο Σισανίου και Σιατίστης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 11-11-1945.
    Έδρα Σιάτιστα.

  5. Ο Γρεβενών Φίλιππος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 30-09-1951.
    Έδρα Γρεβενά.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 06-08-1911.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  2. Ο Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  3. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 01-03-1951.
    Έδρα Κομοτηνή.

  4. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 28-03-1954.
    Έδρα Ξάνθη.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Ιωαννίνων Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 08-08-1926. (Εκλογή 18-04-1956, από Δρυϊνουπόλεως).
    Έδρα Ιωάννινα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Ιωαννίνων διετέλεσε ο Δρυϊνουπόλεως Δημήτριος.

  2. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 05-10-1952.
    Έδρα Παραμυθιά.

  3. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 12-10-1952.
    Έδρα Πρέβεζα.

  4. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Χριστοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 09-03-1953. (Εκλογή 18-04-1956, από Καρυουπόλεως).
    Έδρα Δελβινάκι.

  5. Ο Ελασσώνος Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 04-03-1956.
    Έδρα Ελασσώνα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 16-03-1908.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  2. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  3. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 24-12-1922.
    Έδρα Χίος.

  4. Ο Λήμνου Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 01-11-1951.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  5. Ο Μηθύμνης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 22-04-1956.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Χριστουπόλεως Αμβρόσιος. 04-03-1956.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μυτιλήνης.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Νευροκοπίου Ευγένιος. 19-06-1911. (+ 15-12-1956).

  2. Ο π. Ελασσώνος Καλλίνικος. 11-10-1918.

  3. Ο π. Νευροκοπίου Γεώργιος. 08-03-1942.

  4. Ο π. Λήμνου Βασίλειος. 20-10-1945.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 01-01-1956 μέχρι 31-03-1956.

  1. Ο Βερροίας και Ναούσης Αλέξανδρος, (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Χρυσόστομος.

  3. Ο Σισανίου και Σιατίστης Ιάκωβος.

  4. Ο Γρεβενών Φίλιππος.

  5. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρου και Αρδαμερίου Κυπριανός.

  6. Ο Λήμνου Διονύσιος.

Από 01-04-1956 μέχρι 30-09-1956.

  1. Ο Βερροίας και Ναούσης Αλέξανδρος, (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Χρυσόστομος.

  3. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος.

  4. Ο Σερρών και Νιγρίτης Κωνσταντίνος.

  5. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρου και Αρδαμερίου Κυπριανός.

  6. Ο Λήμνου Διονύσιος.

Από 01-10-1956 μέχρι 31-12-1956.

  1. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος.

  2. Ο Σερρών και Νιγρίτης Κωνσταντίνος.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ.

  4. Ο Δράμας Γεώργιος.

  5. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Παντελεήμων.

  6. Ο Φλωρίνης, Αλμωπίας και Εορδαίας Βασίλειος.

Σημείωση: Ο Φλωρίνης Βασίλειος προσεκλήθη σε αντικατάσταση του Ελευθερουπόλεως Σωφρονίου.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.