Ε.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ
ΡΩΣΙΑΣ
Ο Μακαριώτατος
Πατριάρχης Μόσχας και πάσης
Ρωσίας κ.
Αλέξιος ο Α΄. (Χειροτονία 28-04-1913. Εκλογή 02-02-1945).
Έδρα Μόσχα.
α)
Τιτουλάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Μοζάισκ Μακάριος.
14-05-1944.
β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Γκόρκι και Αρζαμά Κορνήλιος. 05-07-1915.
(Προαγωγή 25-02-1955).
Έδρα Γκόρκι.
-
Ο Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαος.
07-04-1922.
Έδρα Μόσχα.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Τούλας και Μπελιώβου Αντώνιος. 14-08-1944.
Έδρα Τούλα.
-
Ο Ιβανόβου και Κίνεσμα
Βενέδικτος. 18-02-1947.
Έδρα Ιβάνοβο.
Επίσκοποι
-
Ο Ριαζάν και Κασιμώβου Νικόλαος. 21-05-1944.
Έδρα Ριαζάν.
-
Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ονήσιμος.
27-08-1944.
Έδρα Βλαδίμη.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Ονησιφόρος.
27-02-1945.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Αρσένιος.
18-08-1945.
Έδρα Κοστρομά.
-
Ο Καλλίνιν και Κάσιν Βαρσανούφιος.
30-12-1945.
Έδρα Καλλίνιν.
-
Ο Σμολένσκ
και Δορογκομπούη Μιχαήλ. 13-12-1953. (Εκλογή 05-04-1955, από Βιασμά).
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ούγκλιτς Ησαΐας.
Έδρα Γιαροσλάβ.
Τιτουλάριος Επίσκοπος
-
Ο Ούγκλιτς Ησαΐας. 28-11-1954.
Βικάριος της Επισκοπής
Γιαροσλάβου.
γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Κυρόβου και Σλομποδά Βενιαμίν.
27-12-1942.
Έδρα Κυρόβ.
Επίσκοποι
-
Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Θεοδόσιος.
25-02-1945.
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Βόλογδα
και Τσερεποβέτς Γαβριήλ. 29-08-1948.
Έδρα Βόλογδα.
δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριος. 14-10-1942. (+ 05-11-1955).
Έδρα Λένινγκραδ.
-
Ο Λένινγκραδ και
Νοβγορόδου Ελευθέριος. 10-08-1943. (Εκλογή 28-11-1955, από π. Πράγας).
Έδρα Λένινγκραδ.
Επίσκοποι
-
Ο
Πσκώβου και Πορχώβου Ιωάννης. 30-11-1953.
Έδρα Πσκώβ.
-
Ο Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Καλλίνιν Βαρσανούφιος.
Έδρα Βελίκε Λούκι.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Λούγκας Ρωμανός.
16-04-1950. (Εκλογή 20-12-1955, από Ταλλίνης-Τ).
Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ.
-
Ο Παλαιάς Ρωσίας Σέργιος.
30-10-1955.
Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ.
ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Ιωάσαφ. 13-08-1944.
(Προαγωγή 04-02-1955).
Έδρα Ταμπώβ.
-
Ο Βορόνεζ και Λίπετσκ Ιωσήφ. 09-09-1945.
Έδρα Βορόνεζ.
Επίσκοποι
-
Ο Κούρσκ
και Μπελγορόδου Ιννοκέντιος. 30-01-1949.
Έδρα Κούρσκ.
-
Ο Πένζας
και Σαράνσκ Λεωνίδας. 07-06-1953.
Έδρα Πένζα.
-
Ο Ορέλ και Μπριάνσκ Μητροφάνης.
05-07-1953.
Έδρα Ορέλ.
στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.
Μητροπολίτης
-
Ο Σαρατώβου και
Μπαλασώβου Βενιαμίν. 10-02-1919. (Εκλογή 28-11-1955, από Ροστόβου).
Έδρα Σαράτωβ.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ουλιανώβου και Μελεκεσίου Ιωάννης. 14-08-1923.
Έδρα Ουλιανώβσκ.
-
Ο Καζάν
και Τσιστοπόλεως Ιώβ.
24-07-1942.
Έδρα Καζάν.
Επίσκοποι
-
Ο
Αστραχανίου
και Στάλινγκραδ Σέργιος. 15-08-1944.
Έδρα Άστραχαν.
-
Ο
Κουϊμπισέβου και Συζράν Ιερώνυμος. 31-12-1944.
Έδρα Κουϊμπισέβ.
-
Ο Σαρατώβου και Μπαλασώβου Βενιαμίν. 04-02-1955. (+ 02-08-1955).
Έδρα Σαράτωβ.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Σαρατώβου ανέλαβε ο Καζάν Ιώβ.
-
Ο Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας (χηρεύει).
Έδρα Τσεμποξάρυ.
ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιος. 17-11-1924.
Έδρα Σταυρούπολη.
-
Ο Ροστόβου και Καμένσκ Φλαβιανός.
08-01-1945. (Προαγωγή 25-02-1955. Εκλογή 28-11-1955, από Ορέλ).
Έδρα Ροστώβ.
-
Ο Κρασνοδάρ και Κουμπάν (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Αλεουτίων Βόρις.
Έδρα Κρασνοδάρ.
Τιτουλάριος Επίσκοπος
-
Ο Νέας Ρωσικής
Σέργιος. 14-08-1955.
Βικάριος της Επισκοπής Κρασνοδάρ.
η) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ιζέβου και Ουδμουρτίας Ιουβενάλιος.
10-02-1935.
Έδρα Ιζέφσκ.
-
Ο
Μολοτώβου και Σολικάμσκ Ιωάννης. 09-12-1941.
Έδρα Πέρμη (Μολότοφ).
-
Ο Σβερδλόβου και
Ιρμπίτσκης Τωβίας.
27-11-1944.
Έδρα Σβερδλόφσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Ουφάς
και Στερλιταμακίου Ιλαρίων. 30-09-1945.
Έδρα Ουφά.
-
Ο
Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου Μιχαήλ. 04-12-1953.
Έδρα Ορενμπούργκ.
-
Ο Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σβερδλόβου Τωβίας.
Έδρα Τσελιάμπινσκ.
θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.
Μητροπολίτης
-
Ο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίος.
31-05-1942.
Έδρα Νοβοσιμπίρσκ.
Επίσκοπος
-
Ο Όμσκ και Τιούμεν (χηρεύει). Τοποτηρητής ο π. Πετροζαβόδσκ Βενέδικτος.
Έδρα Όμσκ.
ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην
Άπω Ανατολή.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Ιρκούτσκ
και Τσιτά Παλλάδιος. 14-12-1930.
Έδρα Ιρκούτσκ.
Επίσκοπος
-
Ο Χαμπαρόβου και Βλαδιβοστόκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ιρκούτσκ Παλλάδιος.
Έδρα Χαμπαρόφσκ.
ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία.
Μητροπολίτης
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης. 12-10-1928.
Έδρα Κίεβο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λουκάς. 30-05-1923.
Έδρα Συμφερόπολη.
-
Ο Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Ανδρέας. 13-01-1924. (+ 17-07-1955).
Έδρα Δνεπροπετρώβ.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Δνεπροπετρώβου ανέλαβε ο π.
Τσερνιγόβου Σίμων.
-
Ο Βιννίτσης και Βρατσλάβας Σίμων. 24-03-1924.
(Εκλογή 19-10-1955, από π. Τσερνιγόβου).
Έδρα Βίννιτσα.
-
Ο Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Στέφανος.
26-08-1926.
Έδρα Χάρκοβο.
-
Ο Χερσώνος και Οδησσού Νίκων.
21-05-1944.
Έδρα Χερσώνα.
-
Ο Στανισλάβου και
Κολόμιας Αντώνιος. 24-02-1946.
Έδρα Ιβανοφρανκόφσκ.
-
Ο Λβώβου
και Τερνοπόλεως Παγκράτιος. 28-04-1946.
Έδρα Λβώβ.
-
Ο
Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Γουρίας. 25-08-1946. (Εκλογή 19-10-1955, από
Τσερνιγόβου).
Έδρα Δνεπροπετρώβ.
-
Ο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Βλαδίμηρος.
07-03-1948.
Έδρα Ζιτόμιρ.
Επίσκοποι
-
Ο
Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ Βαρλαάμ.
13-05-1945. (Εκλογή 01-02-1955, από Ισμαήλ).
Έδρα Χμιέλνιτς.
-
Ο Δρογόμπιτς και Σαμπόρ Μιχαήλ. 25-02-1946. (+ 09-10-1955). Έδρα Δρογόμπιτς.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Δρογόμπιτς ανέλαβε ο
Στανισλάβου Αντώνιος.
-
Ο Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Σεραφείμ. 14-04-1946.
Έδρα Πολτάβα.
-
Ο Βολυνίας
και Ροβνό Παλλάδιος. 30-03-1947.
Έδρα Λούτσκ.
-
Ο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ανδρέας.
25-02-1948. (Εκλογή 19-10-1955, από Βιννίτσης).
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο
Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Ιλαρίων. 13-11-1949.
Έδρα Μουκατσέβ.
-
Ο Σουμύ και Αχτύρκας Ευστράτιος. 20-11-1949.
Έδρα Σουμύ.
-
Ο
Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Ιννοκέντιος. 13-12-1953.
Έδρα Κυροβογκράδ.
-
Ο
Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ευμένιος. 28-02-1954.
Έδρα Τσέρνοβιτς.
Τιτουλάριος Επίσκοπος
-
Ο Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Νέστωρ. 06-12-1953.
Βικάριος της Επισκοπής
Κιέβου.
ιβ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Σοβιετικές
Δημοκρατίες.
Μητροπολίτες
-
Ο Άλμα Άτα και Καζαχστάν Νικόλαος. 15-11-1919. (Προαγωγή Φεβρουάριος 1955. +
25-10-1955).
Έδρα Άλμα Άτα.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Άλμα Άτα ανέλαβε ο Τασκένδης
Ερμογένης.
-
Ο
Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Πιτιρίμ. 25-12-1941. (Προαγωγή Φεβρουάριος
1955).
Έδρα Μίνσκ.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Ρίγας και Λατβίας
Φιλάρετος. 09-05-1948.
Έδρα Ρίγα.
Επίσκοποι
-
Ο Κισινιώβου και Μολδαβίας Νεκτάριος.
29-06-1947.
Έδρα Κισινιώφ.
-
Ο Βίλνας και Λιθουανίας Αλέξιος.
12-02-1950. (Εκλογή 28-11-1955, από π. Πρέσοβ).
Έδρα Βίλνα.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Βίλνας διετέλεσε ο Ρίγας
Φιλάρετος.
-
Ο Τασκένδης και Μέσης Ασίας Ερμογένης.
01-03-1953. Έδρα Τασκένδη.
-
Ο Ταλλίνης και Εσθονίας Ιωάννης. 25-12-1955.
Έδρα Ταλλίνη.
-
Ο Πίνσκ και Λούνινετς (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μίνσκ Πιτιρίμ.
Έδρα Πίνσκ.
ιγ) Εκκλησία της
Τσεχοσλοβακίας.
Ο Μακαριώτατος
Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας (χηρεύει).
Έδρα Πράγα.
Επίσκοποι
-
Ο Μιχαλόβτσι Μεθόδιος. 15-02-1953.
Έδρα Μιχαλόβτσι.
-
Ο Ολομούτς και Μπρνό Κλήμης.
02-10-1954.
Έδρα Ολομούτς.
-
Ο Πρέσοβ Δωρόθεος. 12-06-1955.
(Εκλογή 19-08-1955, από Κρεμένετς).
Έδρα Πρέσοβ.
Τιτουλάριος Επίσκοπος
-
Ο Ζάτετς Ιωάννης.
24-10-1954.
Βικάριος της Επισκοπής Πράγας.
ιδ) Αρχιερείς εν Υπερορία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βρυξελλών και Βελγίου Αλέξανδρος.
15-11-1909. Έδρα Βρυξέλλες.
-
Ο
Αλεουτίων και Βορείου Αμερικής Βόρις. 02-04-1944.
Έδρα Νέα Υόρκη.
-
Ο
Κλισύ Νικόλαος, Έξαρχος Δυτικής Ευρώπης. 17-12-1953.
Έδρα Παρίσι.
Επίσκοποι
-
Ο Αγίου Φραγκίσκου και Καλιφορνίας Θεόδωρος.
12-12-1943.
Έδρα Άγιος Φραγκίσκος Καλιφορνίας.
-
Ο Χαρμπίν και
Ματζουρίας Νίκανδρος.
22-09-1946.
Έδρα Χαρμπίν.
-
Ο Σαγκάης Συμεών. 30-07-1950.
Έδρα Σαγκάη.
-
Ο Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής (χηρεύει).
Έδρα Μπουένος Άυρες.
-
Ο Μπρούκλιν (χηρεύει).
Έδρα Νέα Υόρκη.
-
Ο Βερολίνου και Γερμανίας (χηρεύει).
Έδρα Βερολίνο.
ιε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π. Δυτικής Ευρώπης Σεραφείμ. 07-09-1914.
-
Ο π.
Χαρμπίν και Ματζουρίας Νέστωρ. 16-10-1916.
-
Ο π. Βασιλσούρσκ Βαρνάβας.
16-02-1920.
-
Ο π. Κυριλλώβου Τύχων.
22-03-1920. (+ 26-03-1955).
-
Ο π. Τότμας Γαβριήλ.
26-05-1920.
-
Ο π. Κοβρώβου Αθανάσιος. 17-06-1921.
-
Ο π. Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας
Βασίλειος. 04-11-1921.
-
Ο π. Φιλαδελφείας και Καρπαθορώσων Αδάμ.
24-10-1922.
-
Ο π. Κρασνογιάρσκ Ιωαννίκιος. 27-05-1923.
(Παραίτηση 1955).
-
Ο
π. Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου Μανουήλ. 23-09-1923.
-
Ο π. Μούρομ Νικόλαος.
29-03-1931.
-
Ο π.
Πεκίνου Βίκτωρ. 06-11-1932. (Παραίτηση 1955).
-
Ο
π. Ταϊγανίου Ιωσήφ. 27-11-1932.
-
Ο π.
Καλλίνιν και Κάσιν Αλέξιος. 20-05-1935.
-
Ο π.
Πολτάβας και Λουμπένσκη Βενιαμίν. 15-06-1941.
-
Ο π. Πίνσκ και
Πολεσίας Δανιήλ. 26-04-1942.
-
Ο π. Γιαροσλάβου και Ροστόβου Δημήτριος.
24-01-1943.
-
Ο π. Σμολένσκ και
Δορογκομπούη Σέργιος. 19-11-1944. (Παραίτηση 05-04-1955).
-
Ο π. Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς
Μιχαήλ. 29-04-1945.
-
Ο π. Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς Βενέδικτος. 30-01-1946.
-
Ο π. Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ιάκωβος. 02-02-1947.
-
Ο π. Όμσκ και Τιούμεν Νίκανδρος.
27-02-1949. (Παραίτηση 01-09-1955).
-
Ο
π. Ολομούτς και Μπρνό Τσεστιμίρ. 05-02-1950.
|