Ε.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ
ΡΩΣΙΑΣ
Ο Μακαριώτατος
Πατριάρχης Μόσχας και πάσης
Ρωσίας κ.
Αλέξιος ο Α΄. (Χειροτονία 28-04-1913. Εκλογή 02-02-1945).
Έδρα Μόσχα.
α)
Τιτουλάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Μοζάισκ Μακάριος.
14-05-1944. (Προαγωγή 25-02-1951).
β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτης
-
Ο Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαος.
07-04-1922.
Έδρα Μόσχα.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Γκόρκι και Αρζαμά Κορνήλιος.
05-07-1915.
Έδρα Γκόρκι.
-
Ο Τούλας και Μπελιώβου Αντώνιος.
25-02-1923.
Έδρα Τούλα.
-
Ο Καλλίνιν και Κάσιν Αλέξιος.
20-05-1935.
Έδρα Καλλίνιν.
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Δημήτριος.
24-01-1943.
Έδρα Γιαροσλάβ.
Επίσκοποι
-
Ο Ριαζάν και Κασιμώβου Νικόλαος. 21-05-1944.
(Εκλογή 27-03-1951, από Ροστόβου).
Έδρα Ριαζάν.
-
Ο
Κοστρομά και Γκάλιτς Αντώνιος. 14-08-1944.
Έδρα Κοστρομά.
-
Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ονήσιμος.
27-08-1944.
Έδρα Βλαδίμη.
-
Ο Σμολένσκ και
Δορογκομπούη Σέργιος. 19-11-1944.
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Ονησιφόρος.
27-02-1945.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο Ιβανόβου και Κίνεσμα
Βενέδικτος. 18-02-1947.
Έδρα Ιβάνοβο.
γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κυρόβου και Σλομποδά Βενιαμίν.
27-12-1942.
Έδρα Κυρόβ.
Επίσκοποι
-
Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Λεόντιος.
06-05-1944.
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Βόλογδα
και Τσερεποβέτς Γαβριήλ. 29-08-1948. Έδρα Βόλογδα.
δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτης
-
Ο Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριος.
14-10-1942.
Έδρα Λένινγκραδ.
Επίσκοποι
-
Ο Πσκώβου και Πορχώβου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Λένινγκραδ Γρηγόριος.
Έδρα Πσκώβ.
-
Ο Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Καλλίνιν Αλέξιος.
Έδρα Βελίκε Λούκι.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Λούγκας Συμεών.
30-03-1947.
Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ.
-
Ο Ταλλίνης Ρωμανός.
16-04-1950.
Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ.
ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Πένζας και Σαράνσκ Κύριλλος.
01-04-1944. (Προαγωγή 25-02-1951).
Έδρα Πένζα.
-
Ο Βορόνεζ
και Οστρόγκ Ιωσήφ. 09-09-1945.
Έδρα Βορόνεζ.
Επίσκοποι
-
Ο Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Ιωάσαφ.
13-08-1944. Έδρα Ταμπώβ.
-
Ο Ορέλ και Μπριάνσκ Φλαβιανός.
08-01-1945.
Έδρα Ορέλ.
-
Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου Νέστωρ. 14-10-1945. (+ 01-10-1951).
Έδρα Κούρσκ.
-
Ο Κούρσκ
και Μπελγορόδου Ιννοκέντιος. 30-01-1949. (Εκλογή 21-12-1951, από
Βιννίτσης).
Έδρα Κούρσκ.
στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Αστραχανίου και Σαρατώβου Φίλιππος.
06-08-1916.
Έδρα ’στραχαν.
-
Ο Καζάν και Τσιστοπόλεως Σέργιος.
17-04-1921.
Έδρα Καζάν.
-
Ο Κουϊμπισέβου και Συζράν Αλέξιος.
28-03-1926.
Έδρα Κουϊμπισέβ.
-
Ο Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Ιλάριος. 05-03-1944. (+ 14-04-1951).
Έδρα Τσεμποξάρυ.
Επίσκοποι
-
Ο Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Ιώβ.
24-07-1942. (Εκλογή 20-07-1951, από Βελίκε Λούκι).
Έδρα Τσεμποξάρυ.
-
Ο Ουλιανώβου και
Μελεκεσίου Σεραφείμ. 14-04-1946.
Έδρα Ουλιανώβσκ.
ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.
Μητροπολίτης
-
Ο Ροστόβου
και Νοβοτσερκάσκ Βενιαμίν. 10-02-1919. (Εκλογή 27-03-1951, από Ρίγας).
Έδρα Ροστώβ.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιος. 17-11-1924.
Έδρα Σταυρούπολη.
-
Ο Κρασνοδάρ και Κουμπάν
Ερμογένης. 18-02-1946. Έδρα Κρασνοδάρ.
η) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο
Μολοτώβου και Σολικάμσκ Ιωάννης. 09-12-1941.
Έδρα Πέρμη (Μολότοφ).
Επίσκοποι
-
Ο Σβερδλόβου και
Ιρμπίτσκης Τωβίας.
27-11-1944.
Έδρα Σβερδλόφσκ.
-
Ο
Ιζέβου και Ουδμουρτίας Ιερώνυμος. 31-12-1944.
Έδρα Ιζέφσκ.
-
Ο Ουφάς και Μπασκιρίας
Αρσένιος. 18-08-1945.
Έδρα Ουφά.
-
Ο Τσκαλώβου και
Μπουζουλούκου Βαρσανούφιος.
30-12-1945.
Έδρα Ορενμπούργκ.
-
Ο Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σβερδλόβου Τωβίας.
Έδρα Τσελιάμπινσκ.
θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.
Μητροπολίτης
-
Ο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίος.
31-05-1942.
Έδρα Νοβοσιμπίρσκ.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Όμσκ και Τιούμεν Ιουβενάλιος.
10-02-1935.
Έδρα Όμσκ.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Κρασνογιάρσκ Ιωαννίκιος.
27-05-1923.
Βικάριος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας.
-
Ο Μπίησκ Νίκανδρος.
27-02-1949.
Βικάριος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας.
ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην
’πω Ανατολή.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο Ιρκούτσκ
και Τσιτά Παλλάδιος. 14-12-1930.
Έδρα Ιρκούτσκ.
Επίσκοπος
-
Ο Χαμπαρόβου και Βλαδιβοστόκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ιρκούτσκ Παλλάδιος.
Έδρα Χαμπαρόφσκ.
ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία.
Μητροπολίτης
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης. 12-10-1928.
Έδρα Κίεβο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λουκάς. 30-05-1923.
Έδρα Συμφερόπολη.
-
Ο Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Ανδρέας.
13-01-1924.
Έδρα Δνεπροπετρώβ.
-
Ο Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Στέφανος.
26-08-1926.
Έδρα Χάρκοβο.
-
Ο Λβώβου και Τερνοπόλεως Φώτιος.
25-07-1943. (Εκλογή 27-12-1951, από Βίλνας).
Έδρα Λβώβ.
-
Ο Χερσώνος και Οδησσού Νίκων.
21-05-1944. (Προαγωγή 19-08-1951).
Έδρα Χερσώνα.
Επίσκοποι
-
Ο
Ισμαήλ και Μπολγράδ Βαρλαάμ.
13-05-1945. (Εκλογή 21-12-1951, από Κάμενετς Ποδόλσκ).
Έδρα Ισμαήλ.
-
Ο Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου
Ιλαρίων. 30-09-1945. (Εκλογή 21-12-1951, από Σουμύ).
Έδρα Κυροβογκράδ.
-
Ο Στανισλάβου και
Κολόμιας Αντώνιος. 24-02-1946.
Έδρα Ιβανοφρανκόφσκ.
-
Ο Δρογόμπιτς και Σαμπόρ Μιχαήλ.
25-02-1946. Έδρα Δρογόμπιτς.
-
Ο Βολυνίας και Ροβνό Παγκράτιος.
28-04-1946.
Έδρα Λούτσκ.
-
Ο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Νήφων. 04-12-1946. (+ 07-10-1951).
Έδρα Ζιτόμιρ.
-
Ο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ιάκωβος.
02-02-1947.
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ
Παλλάδιος. 30-03-1947.
Έδρα Πολτάβα.
-
Ο
Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ανδρέας.
25-02-1948.
Έδρα Τσέρνοβιτς.
-
Ο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Βλαδίμηρος.
07-03-1948. (Εκλογή 21-12-1951, από Ιζμπορσκώβου).
Έδρα Ζιτόμιρ.
-
Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και
Προσκουρώβου Ανατόλιος. 1948. (Εκλογή 21-12-1951, από Ισμαήλ).
Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο
Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Ιλαρίων. 13-11-1949.
Έδρα Μουκατσέβ.
-
Ο Σουμύ και Αχτύρκας Ευστράτιος. 20-11-1949.
(Εκλογή 21-12-1951, από Κυροβογκράδ).
Έδρα Σουμύ.
-
Ο Βιννίτσης και Βρατσλάβας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Τσερνοβικίου Ανδρέας.
Έδρα Βίννιτσα.
ιβ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Σοβιετικές
Δημοκρατίες.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο ’λμα ’τα και Καζαχστάν Νικόλαος.
15-11-1919.
Έδρα ’λμα ’τα.
-
Ο
Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Πιτιρίμ. 25-12-1941. Έδρα Μίνσκ.
-
Ο Ρίγας και Λατβίας
Φιλάρετος. 09-05-1948. (Προαγωγή 25-02-1951. Εκλογή 27-03-1951, από
Ριαζάν).
Έδρα Ρίγα.
Επίσκοποι
-
Ο Πίνσκ και Λούνινετς Παΐσιος.
08-09-1944.
Έδρα Πίνσκ.
-
Ο Τασκένδης και Μέσης Ασίας
Γουρίας. 25-08-1946. Έδρα Τασκένδη.
-
Ο Κισινιώβου και Μολδαβίας Νεκτάριος.
29-06-1947.
Έδρα Κισινιώφ.
-
Ο Ταλλίνης και Εσθονίας (χηρεύει).
Έδρα Ταλλίνη.
-
Ο Βίλνας και Λιθουανίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ρίγας Φιλάρετος.
Έδρα Βίλνα.
-
Ο Γροδνό και Μπρέστ (χηρεύει).
Έδρα Γροδνό.
ιγ) Εκκλησία της
Τσεχοσλοβακίας.
Σημείωση: Στις 23-11-1951 το Πατριαρχείο Ρωσίας ανακήρυξε
αυτοκέφαλη την Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.
Ο Μακαριώτατος
Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Ελευθέριος.10-08-1943.
Έδρα Πράγα.
Επίσκοποι
-
Ο Ολομούτς και Μπρνό
Τσεστιμίρ. 05-02-1950.
Έδρα Ολομούτς.
-
Ο Πρέσοβ Αλέξιος.
12-02-1950.
Έδρα Πρέσοβ.
-
Ο Μιχαλόβτσι
Αλέξανδρος. 08-10-1950.
Έδρα Μιχαλόβτσι.
ιδ) Αρχιερείς εν Υπερορία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βρυξελλών και Βελγίου Αλέξανδρος.
15-11-1909. Έδρα Βρυξέλλες.
-
Ο Φιλαδελφείας και Καρπαθορώσων Αδάμ.
24-10-1922.
Έδρα Φιλαδέλφεια Πενσυλβανίας.
-
Ο Πεκίνου Βίκτωρ.
06-11-1932.
Έδρα Πεκίνο.
-
Ο Νέας Υόρκης Μακάριος,
Έξαρχος Αμερικής. 10-10-1935. Έδρα Νέα Υόρκη.
-
Ο
Βερολίνου και Γερμανίας Βόρις, Έξαρχος Δυτικής Ευρώπης. 02-04-1944.
(Προαγωγή 24-10-1951).
Έδρα Βερολίνο.
Σημείωση: Μέχρι τις 26-10-1951 Έξαρχος Δυτικής Ευρώπης ήταν ο
Αρχιεπίσκοπος Βίλνας Φώτιος.
Επίσκοποι
-
Ο
Τόκιο και Ιαπωνίας Νικόλαος. 06-04-1941.
Έδρα Τόκιο.
-
Ο Αργεντινής Θεόδωρος.
12-12-1943.
Έδρα Μπουένος ’υρες.
-
Ο Αγίου Φραγκίσκου και Καλιφορνίας Αντώνιος.
05-11-1947.
Έδρα ’γιος Φραγκίσκος Καλιφορνίας.
-
Ο Σαγκάης Συμεών. 30-07-1950.
Έδρα Σαγκάη.
-
Ο Μπρούκλιν (χηρεύει).
Έδρα Νέα Υόρκη.
-
Ο Χαρμπίν και Ματζουρίας (χηρεύει).
Έδρα Χαρμπίν.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιτσικάρσκ Νίκανδρος. 22-09-1946.
Βικάριος της Επισκοπής Χαρμπίν.
ιε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π. Δυτικής Ευρώπης Σεραφείμ. 07-09-1914.
-
Ο π.
Χαρμπίν και Ματζουρίας Νέστωρ. 16-10-1916.
-
Ο π. Βασιλσούρσκ Βαρνάβας.
16-02-1920.
-
Ο π. Κυριλλώβου Τύχων.
22-03-1920.
-
Ο π. Τότμας Γαβριήλ.
26-05-1920.
-
Ο π. Κοβρώβου Αθανάσιος. 17-06-1921.
-
Ο π. Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας
Βασίλειος. 04-11-1921.
-
Ο π. Ιβανόβου και
Σούγιας Μιχαήλ. 13-10-1922.
-
Ο π. Ουφάς και Μπασκιρίας
Ιωάννης. 14-08-1923.
-
Ο
π. Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου Μανουήλ. 23-09-1923.
-
Ο π. Σκόπιν Δημήτριος.
24-09-1923.
-
Ο π.
Τσερνιγόβου και Νιέζιν Σίμων. 24-03-1924.
-
Ο π. Κουζνέτσκ
Σεραφείμ. 15-08-1924.
-
Ο π. Μούρομ Νικόλαος.
29-03-1931.
-
Ο
π. Ταϊγανίου Ιωσήφ. 27-11-1932.
-
Ο π.
Πολτάβας και Λουμπένσκη Βενιαμίν. 15-06-1941.
-
Ο π. Πίνσκ και
Πολεσίας Δανιήλ. 26-04-1942.
-
Ο π. Γκόρκι και Αρζαμά
Ζηνόβιος. 22-12-1943.
-
Ο π. Βελίκε Λούκι και
Τοροπέτς Μάξιμος. 13-05-1944.
-
Ο π. Γροδνό και Μπρέστ Σέργιος.
15-08-1944. (Παραίτηση 01-02-1951).
-
Ο π.
Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Θεοδόσιος.
25-02-1945.
-
Ο π. Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς
Μιχαήλ. 29-04-1945.
-
Ο π. Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς Βενέδικτος. 30-01-1946.
-
Ο π. Ζιτόμιρ και
Όβρουτς Αλέξανδρος. 26-01-1947. (+ 19-11-1951).
|