Ημερολόγιο συμβάντων |
Α.
ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ
ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ
Η Αυτού
Θειοτάτη Παναγιότης ο
Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και
Οικουμενικός Πατριάρχης κ.
Αθηναγόρας. (Χειροτονία 22-12-1922. Εκλογή 01-11-1948).
Έδρα
Κωνσταντινούπολη.
α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα
πρεσβεία χειροτονίας).
-
Ο Τυρολόης
και Σερεντίου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 20-01-1908.
Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.
-
Ο Βιζύης
και Μηδείας Χριστοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης.
12-12-1910.
Έδρα Βιζύη (Vize). Διαμένει εμπερίστατος στη Σάμο.
-
Ο
Ηλιουπόλεως και Θείρων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης
Καρίας. 11-04-1913.
Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο
Χαλκηδόνος Θωμάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας.
26-02-1922.
Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).
-
Ο Δέρκων
Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 04-04-1926.
(Εκλογή 23-05-1950, από Ίμβρου).
Έδρα Θεραπεία (Tarabya).
-
Ο Κυδωνιών
Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος.
24-04-1926.
Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο Δέρκων Ιωακείμ,
υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 27-06-1926. (+
23-01-1950).
Έδρα Θεραπεία (Tarabya).
-
Ο Γάνου και
Χώρας Παγκράτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας. 06-11-1926.
Έδρα Χώρα (Hora). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο Προύσης
Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 25-12-1927.
Έδρα Προύσα (Bursa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο
Πριγκηποννήσων Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 01-01-1928.
Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).
-
Ο π.
Κωνσταντινουπόλεως και Πρόεδρος Εφέσου Μάξιμος. 09-03-1930.
Έδρα Μαγνησία (Manisa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο Αίνου
Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης. 25-03-1931.
Έδρα Αίνος (Enez). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο
Προικοννήσου Φιλόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 29-03-1931.
Έδρα Μαρμαράς (Marmara). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο
Φιλαδελφείας Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας. 05-06-1938.
Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir).
-
Ο Περγάμου
και Αδραμυττίου Αδαμάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού.
09-10-1943.
Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο Χαλδίας,
Χεροιάνων και Κερασούντος Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου.
10-10-1943.
Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.
-
Ο Ικονίου
Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας 07-07-1950.
Έδρα Νίγδη (Nigde). Διαμένει εμπερίστατος στην
Κωνσταντινούπολη.
-
Ο Ίμβρου
και Τενέδου Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 30-11-1950.
Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).
-
Ο
Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
Έδρα Καισάρεια (Kayseri).
-
Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας
(χηρεύει).
Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).
-
Ο Κυζίκου
υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
Έδρα Αρτάκη (Erdek).
-
Ο
Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
Έδρα Νικομήδεια (Izmit).
-
Ο Νικαίας,
υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
Έδρα Κίος (Gemlik).
-
Ο
Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).
-
Ο Αμασείας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
Έδρα Αμισός (Samsun).
-
Ο
Νεοκαισαρείας, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού
(χηρεύει).
Έδρα Κοτύωρα (Ordu).
-
Ο Πισιδίας, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας
(χηρεύει).
Έδρα Σπάρτη (Isparta).
-
Ο
Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).
-
Ο Σμύρνης
υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
Έδρα Σμύρνη (Smyrna).
-
Ο Αγκύρας,
υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
Έδρα Άγκυρα (Ankara).
-
Ο Σηλυβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης
(χηρεύει).
Έδρα Σηλύβρια (Silivri).
-
Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Πόντου
(χηρεύει).
Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).
-
Ο
Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου
(χηρεύει).
Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).
-
Ο Ροδοπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής
(χηρεύει).
Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik).
-
Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας
(χηρεύει).
Έδρα Κρήνη (Cesme).
-
Ο Σαράντα
Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).
-
Ο
Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).
-
Ο Μετρών
και Αθύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
Έδρα Μέτρες (Catalca).
-
Ο
Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου
(χηρεύει).
Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).
-
Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας
(χηρεύει).
Έδρα Σώκια (Soke).
-
Ο
Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
Έδρα Μοσχονήσια (Youda).
-
Ο Βριούλων,
υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
Έδρα Βρίουλα (Urla).
β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.
-
Ο
Θεοδωρουπόλεως Λεόντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-11-1906.
-
Ο
Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-01-1925.
-
Ο
Λαοδικείας Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 09-06-1946.
-
Ο Σάρδεων
Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας.
16-06-1946.
γ)
Τιτουλάριοι Επίσκοποι.
-
Ο Μιλητουπόλεως Ιερόθεος.
12-01-1914.
Εν Αγίω Όρει.
-
Ο Παμφίλου
Γεράσιμος. 06-10-1946.
Ηγούμενος Ι.Μ. Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή.
-
Ο Δαφνουσίας Γρηγόριος. 04-05-1947.
δ)
Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.
-
Ο Κώου Εμμανουήλ,
υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 23-02-1947.
Έδρα Κως.
-
Ο Καρπάθου και Κάσου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος
Κυκλάδων νήσων. 06-08-1950.
Έδρα Απέρειο Καρπάθου.
-
Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Ισίδωρος, υπέρτιμος και
έξαρχος Σποράδων νήσων. 02-12-1950.
Έδρα Λέρος.
-
Ο Ρόδου,
υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων (χηρεύει).
Έδρα Ρόδος.
Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.
Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Συμεών Ρεβίθης.
Έδρα Πάτμος.
ε)
Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήτης Βασίλειος,
υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 30-06-1902. (+ 10-01-1950).
Έδρα Ηράκλειο.
Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Κρήτης ανέλαβε ο Λάμπης
Ευμένιος.
Ο
Σεβασμιώτατος
Μητροπολίτης Κρήτης Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος
Ευρώπης. 20-01-1946. (Εκλογή 23-05-1950, από Αρκαδίας).
Έδρα Ηράκλειο.
Επίσκοποι
-
Ο Πέτρας Διονύσιος.
20-04-1923.
Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.
-
Ο Ρεθύμνης
και Αυλοποτάμου Αθανάσιος. 16-02-1936.
Έδρα Ρέθυμνο.
-
Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Αγαθάγγελος.
01-03-1936.
Έδρα Χανιά.
-
Ο Λάμπης και Σφακίων Ευμένιος.
10-05-1936.
Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.
-
Ο Ιεράς και
Σητείας Φιλόθεος. 01-06-1936.
Έδρα Ιεράπετρα.
-
Ο Κισάμου και Σελίνου Ευδόκιμος.
13-03-1938.
Έδρα Καστέλλι Κισάμου.
-
Ο
Αρκαδίας (χηρεύει). Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.
στ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.
-
Ο
Θεσσαλονίκης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας.
09-10-1905.
Έδρα Θεσσαλονίκη.
-
Ο
Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης
Λέσβου. 16-03-1908.
Έδρα Μυτιλήνη.
-
Ο
Κίτρους Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 14-09-1908.
Έδρα Κατερίνη.
-
Ο
Βερροίας και Ναούσης Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας.
18-07-1910.
Έδρα Βέρροια.
-
Ο Φιλίππων
και Νεαπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας.
26-12-1910.
Έδρα Καβάλα.
-
Ο Ξάνθης και
Περιθεωρίου Ιωακείμ,
υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 10-07-1911.
Έδρα Ξάνθη.
-
Ο
Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός
Αιμιμόντου. 06-08-1911.
Έδρα Διδυμότειχο.
-
Ο Σάμου και
Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
Έδρα Βαθύ Σάμου.
-
Ο Σερρών
και Νιγρίτης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας.
16-03-1914.
Έδρα Σέρρες.
-
Ο
Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
Έδρα Ελευθερούπολη.
-
Ο
Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
Έδρα Αλεξανδρούπολη.
-
Ο
Ελασσώνος Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 11-10-1918.
Έδρα Ελασσώνα.
-
Ο
Δράμας Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 20-02-1922.
Έδρα Δράμα.
-
Ο
Μηθύμνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-03-1922.
Έδρα Καλλονή Λέσβου.
-
Ο Χίου,
Ψαρών και Οινουσσών Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας.
24-12-1922.
Έδρα Χίος.
-
Ο Φλωρίνης,
Αλμωπίας και Εορδαίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας.
28-02-1926.
Έδρα Φλώρινα.
-
Ο
Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.
-
Ο
Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος
Βορείου Ηπείρου. 08-08-1926.
Έδρα Δελβινάκι.
-
Ο
Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς
Ηπείρου. 22-03-1936.
Έδρα Πρέβεζα.
-
Ο
Καστορίας Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας.
22-03-1936.
Έδρα Καστοριά.
-
Ο
Εδέσσης και Πέλλης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής
Μακεδονίας.
30-09-1936.
Έδρα Έδεσσα.
-
Ο
Κασσανδρείας Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού.
09-12-1936.
Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.
-
Ο Μαρωνείας και Θάσου Βασίλειος,
υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 23-03-1941.
Έδρα Κομοτηνή.
-
Ο Ζιχνών Κύριλλος,
υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου.
01-03-1942.
Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.
-
Ο Πολυανής
και Κιλκισίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 13-12-1942.
Έδρα Κιλκίς.
-
Ο
Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος
Θεσπρωτίας. 17-04-1943.
Έδρα Παραμυθιά.
-
Ο
Γρεβενών Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 13-06-1943. (+
24-09-1950).
Έδρα Γρεβενά.
-
Ο
Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος
Χαλκιδικής. 19-11-1944.
Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.
-
Ο Σερβίων και Κοζάνης
Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 14-04-1945.
Έδρα Κοζάνη.
-
Ο
Νευροκοπίου Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας.
04-11-1945.
Έδρα Κάτω Νευροκόπι Δράμας.
-
Ο
Σισανίου και Σιατίστης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας.
11-11-1945.
Έδρα Σιάτιστα Κοζάνης.
-
Ο
Λήμνου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους (χηρεύει).
Τοποτηρητής ο Μυτιλήνης Ιάκωβος.
Έδρα Μύρινα Λήμνου.
-
Ο
Ιωαννίνων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας (χηρεύει).
Τοποτηρητής ο Δρυϊνουπόλεως Δημήτριος.
Έδρα Ιωάννινα.
Βοηθός
Επίσκοπος
-
Ο Απαμείας Σπυρίδων.
18-11-1945.
Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.
ζ)
Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.
-
Ο Αμερικής
Βορείου και Νοτίου Μιχαήλ. 10-09-1939.
Έδρα Νέα Υόρκη.
Βοηθοί
Επίσκοποι
-
Ο Νύσσης
Γερμανός. 30-11-1941.
Της Ι.Α. Αμερικής.
-
Ο Σικάγου Γεράσιμος.
14-02-1943.
Της Ι.Α. Αμερικής.
-
Ο Ελαίας
Αθηναγόρας. 14-09-1950.
Της Ι.Α. Αμερικής.
-
Ο Ναζιανζού Ιεζεκιήλ.
17-09-1950.
Της Ι.Α. Αμερικής.
η)
Μητροπολίτες στη διασπορά.
-
Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Γερμανός,
υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. 01-07-1912.
Έδρα Λονδίνο.
-
Ο
Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Θεοφύλακτος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης
Ωκεανίας, Ινδιών και Άπω Ανατολής. 24-08-1947. Έδρα
Σύδνεϋ.
θ) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.
I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής
Ευρώπης.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βλαδίμηρος, έξαρχος του Οικουμενικού
Πατριαρχείου δια τους εν Ευρώπη Ρώσους Ορθοδόξους. 03-06-1907.
Έδρα Παρίσι.
Βοηθοί
Επίσκοποι
-
Ο Κατάνης Κασσιανός. 28-07-1947.
-
Ο Μεσσήνης Ιωάννης.
09-10-1950. (+ 27-10-1950).
II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.
Ο Θεοφιλέστατος
Επίσκοπος Αγαθονικείας Ορέστης. 18-09-1938.
Έδρα Τρούμπουλ Κονέκτικουτ.
III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.
Ο
Θεοφιλέστατος
Επίσκοπος Λεύκης Μάρκος. 10-09-1950.
Έδρα Βοστώνη.
IV. Ουκρανική Επισκοπή
Η.Π.Α.
Ο
Θεοφιλέστατος
Επίσκοπος Ευκαρπίας Θεόδωρος. 28-02-1937.
Έδρα Νέα Υόρκη.
V. Επισκοπή των εν Ευρώπη Ορθοδόξων Πολωνών.
Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος (π.) Γροδνό Σάββας.
03-04-1932.
Έδρα Λονδίνο.
Βοηθός Επίσκοπος
-
Ο Βίλνας Ματθαίος. 29-11-1938.
Έδρα Λονδίνο.
ι) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.
Ο
Σεβασμιώτατος
Αρχιεπίσκοπος Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Σαββάτιος.
19-02-1923.
Έδρα Πράγα.
Σημείωση: Το Οικουμενικό Πατριαρχείο ανεγνώριζε ως κανονικό
Αρχιεπίσκοπο Πράγας μέχρι την κοίμησή του (14-11-1959) τον π. Πράγας
Σαββάτιο και δεν ανεγνώρισε την Εξαρχία Τσεχοσλοβακίας, την οποία ίδρυσε το Πατριαρχείο Ρωσίας.
ια) Αυτόνομος Εκκλησία
της
Φινλανδίας.
Ο
Σεβασμιώτατος
Αρχιεπίσκοπος
Καρελίας
και
πάσης Φινλανδίας
Γερμανός. 25-06-1923.
Έδρα Κουόπιο.
Επίσκοπος
-
Ο Ελσινκίου Αλέξανδρος.
21-09-1935.
Έδρα Ελσίνκι.
ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία
της Εσθονίας.
Ο
Σεβασμιώτατος
Μητροπολίτης
Ταλλίνης
και
πάσης
Εσθονίας Αλέξανδρος.
05-12-1920.
Έδρα Ταλλίνη. Διαμένει εμπερίστατος στη Σουηδία.
ιγ) Αυτόνομος Εκκλησίας της
Λατβίας.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρίγας και πάσης Λατβίας Αυγουστίνος.
29-03-1936.
Έδρα Ρίγα. Διαμένει εμπερίστατος στη Γερμανία.
ιδ) Εφησυχάζοντες
Αρχιερείς.
-
Ο π.
Νευροκοπίου Ευγένιος. 19-06-1911.
-
Ο π.
Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Ιωακείμ. 10-07-1911. (+ 28-03-1950).
-
Ο π. Ρόδου Απόστολος.
16-06-1913.
-
Ο π. Νευροκοπίου
Γεώργιος. 08-03-1942.
-
Ο π. Λέρου Χρυσόστομος.
07-05-1944. (Εκλογή 22-07-1950, από Νεοκαισαρείας. Δεν αποδέχθηκε).
-
Ο π. Λήμνου Βασίλειος. 20-10-1945.
(Παραίτηση 25-09-1950).
|