Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1947

Ημερολόγιο συμβάντων

Ε. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΡΩΣΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κ. Αλέξιος ο Α΄. (Χειροτονία 28-04-1913. Εκλογή 02-02-1945).

Έδρα Μόσχα.

α) Τιτουλάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Δημητρώβου Βιτάλιος. 15-08-1920.

Επίσκοπος

  1. Ο Μοζάισκ Μακάριος. 14-05-1944.

β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαος. 07-04-1922.
    Έδρα Μόσχα.
    Σημείωση: Στις 25-03-1947 ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης Νικόλαος τιτλοφορήθηκε "Κρουτίτσης και Κολόμνας".

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Τούλας και Μπελιώβου Αντώνιος. 25-02-1923.
    Έδρα Τούλα.

  2. Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Δημήτριος. 24-01-1943. (Εκλογή 13-01-1947, από Ριαζάν).
    Έδρα Γιαροσλάβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Γκόρκι και Αρζαμά Ζηνόβιος. 22-12-1943.
    Έδρα Γκόρκι.

  2. Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Αντώνιος. 14-08-1944.
    Έδρα Κοστρομά.

  3. Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ονήσιμος. 27-08-1944.
    Έδρα Βλαδίμη.

  4. Ο Ιβανόβου και Κίνεσμα Παΐσιος. 08-09-1944. (Εκλογή 19-06-1947, από π. Τσερνιγόβου).
    Έδρα Ιβάνοβο.
    Σημείωση: Στις 27-01-1947 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανόβου ο Επίσκοπος Πένζας Μιχαήλ, ο οποίος παύθηκε στις 19-06-1947.
    Κατά το παρόν έτος η Ι.Ε. Ιβανόβου και Σούγιας μετωνομάστηκε σε "Ιβανόβου και Κίνεσμα".

  5. Ο Σμολένσκ και Δορογκομπούη Σέργιος. 19-11-1944.
    Έδρα Σμολένσκ.

  6. Ο Ριαζάν και Κασιμώβου Ιερώνυμος. 31-12-1944. (Εκλογή 13-01-1947, από Κισινιώβου).
    Έδρα Ριαζάν.

  7. Ο Καλούγας και Μπορώβου Ονησιφόρος. 27-02-1945.
    Έδρα Καλούγα.

  8. Ο Καλλίνιν και Κάσιν Αρσένιος. 18-08-1945.
    Έδρα Καλλίνιν.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Λυσκώβου Ιώβ. 24-07-1942.
    Βικάριος της Ι.Ε. Γκόρκι.

γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Κυρόβου και Σλομποδά Βενιαμίν. 27-12-1942.
    Έδρα Κυρόβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Λεόντιος. 06-05-1944.
    Έδρα Αρχάγγελος.

  2. Ο Βόλογδα και Τσερεποβέτς Ιουστίνος. 08-01-1945.
    Έδρα Βόλογδα.

  3. Ο Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς Νεκτάριος. 29-06-1947.
    Έδρα Πετροζαβόδσκ.

δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριος. 14-10-1942.
    Έδρα Λένινγκραδ.

Επίσκοποι

  1. Ο Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς (χηρεύει).
    Έδρα Βελίκε Λούκι.
    Σημείωση: Στις 10-07-1947 εξελέγη Επίσκοπος Βελίκε Λούκι ο Ισμαήλ Μάξιμος, ο οποίος παύθηκε στις 05-10-1947.

  2. Ο Πσκώβου και Πορχώβου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Λένινγκραδ Γρηγόριος.
    Έδρα Πσκώβ.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Πορχώβου Γεώργιος. 13-08-1933. (Εκλογή 10-07-1947, από Βελίκε Λούκι).
    Βικάριος της Επισκοπής Πσκώβου.

  2. Ο Λούγκας Συμεών. 30-03-1947.
    Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ.

ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου Αλέξιος. 20-05-1935. (Εκλογή 13-01-1947, από Γιαροσλάβου).
    Έδρα Κούρσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Πένζας και Σαράνσκ Κύριλλος. 01-04-1944. (Εκλογή 27-01-1947, από Ιβανόβου).
    Έδρα Πένζα.

  2. Ο Ορέλ και Μπριάνσκ Νικόλαος. 21-05-1944. (Εκλογή 12-12-1947, από Αστραχανίου).
    Έδρα Ορέλ.

  3. Ο Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Ιωάσαφ. 13-08-1944.
    Έδρα Ταμπώβ.

  4. Ο Βορόνεζ και Οστρόγκ Ιωσήφ. 09-09-1945.
    Έδρα Βορόνεζ.

στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Αστραχανίου και Στάλινγκραδ Φίλιππος. 06-08-1916.
    Έδρα ’στραχαν.
    Σημείωση: Ο Αρχιεπίσκοπος Αστραχανίου και Στάλινγκραδ Φίλιππος στις 30-10-1947 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χερσώνος και Οδησσού. Ωστόσο στις 12-12-1947 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Αστραχανίου.
    Στις 30-10-1947 εξελέγη Επίσκοπος Αστραχανίου ο Ιζέβου Νικόλαος, ο οποίος στις 12-12-1947 εξελέγη Επίσκοπος Ορέλ.

  2. Ο Κουϊμπισέβου και Συζράν Αλέξιος. 28-03-1926.
    Έδρα Κουϊμπισέβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Ιλάριος. 05-03-1944.
    Έδρα Τσεμποξάρυ.

  2. Ο Σαρατώβου και Βόλσκ Βόρις. 02-04-1944. (Εκλογή 13-01-1947, από Τσερνιγόβου).
    Έδρα Σαράτωβ.

  3. Ο Καζάν και Τσιστοπόλεως Ερμογένης. 18-02-1946.
    Έδρα Καζάν.

  4. Ο Ουλιανώβου και Μελεκεσίου Σεραφείμ. 14-04-1946. (Εκλογή 30-10-1947, από Ροστόβου).
    Έδρα Ουλιανώβσκ.

ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιος. 17-11-1924.
    Έδρα Σταυρούπολη.

Επίσκοπος

  1. Ο Ροστόβου και Ταϊγανίου Σέργιος. 15-08-1944. (Εκλογή 30-10-1947, από Χερσώνος).
    Έδρα Ροστώβ.

  2. Ο Κρασνοδάρ και Κουμπάν Φλαβιανός. 08-01-1945.
    Έδρα Κρασνοδάρ.

η) Αρχιερείς στα Ουράλια.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ουφάς και Μπασκιρίας Ιωάννης. 14-08-1923.
    Έδρα Ουφά.

  2. Ο Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου Μανουήλ. 23-09-1923.
    Έδρα Τσκαλώβ (Ορενμπούργκ).

  3. Ο Μολοτώβου και Σολικάμσκ Ιωάννης. 09-12-1941.
    Έδρα Πέρμη (Μολότοφ).

Επίσκοποι

  1. Ο Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Ιουβενάλιος. 10-02-1935. (Εκλογή 12-05-1947, από Σαγκάης).
    Έδρα Τσελιάμπινσκ.
    Σημείωση: Η Ι.Ε. Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ ιδρύθηκε στις 12-05-1947 με απόσπαση από την Ι.Ε. Σβερδλόβου.

  2. Ο Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης Τωβίας. 27-11-1944.
    Έδρα Σβερδλόφσκ.
    Σημείωση: Στις 12-05-1947 η Ι.Ε. Σβερδλόβου και Τσελιάμπινσκ μετωνομάστηκε σε "Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης".

  3. Ο Ιζέβου και Ουδμουρτίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κυρόβου Βενιαμίν.
    Έδρα Ιζέφσκ.

θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.

 Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Όμσκ και Τιούμεν Αλέξιος. 06-02-1927.
    Έδρα Όμσκ.
    Σημείωση: Στις 13-05-1947 η Ι.Ε. Όμσκ και Τάρα μετωνομάστηκε σε "Όμσκ και Τιούμεν".

  2. Ο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίος. 31-05-1942.
    Έδρα Νοβοσιμπίρσκ.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Κρασνογιάρσκ Σωφρόνιος. 07-02-1946. (Εκλογή 04-08-1947, από Ουλιανώβου. + 24-12-1947).
    Βικάριος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας.

ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην ’πω Ανατολή.

Επίσκοποι

  1. Ο Ιρκούτσκ και Τσιτά (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Νέας Σιβηρίας Βαρθολομαίος.
    Έδρα Ιρκούτσκ.

  2. Ο Χαμπαρόβου και Βλαδιβοστόκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Νέας Σιβηρίας Βαρθολομαίος.
    Έδρα Χαμπαρόφσκ.

ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης. 12-10-1928.
    Έδρα Κίεβο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λουκάς. 30-05-1923.
    Έδρα Συμφερόπολη.

  2. Ο Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Ανδρέας. 13-01-1924.
    Έδρα Δνεπροπετρώβ.

  3. Ο Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Στέφανος. 26-08-1926.
    Έδρα Χάρκοβο.

  4. Ο Χερσώνος και Οδησσού Φώτιος. 25-07-1943. (Εκλογή 12-12-1947, από Ορέλ).
    Έδρα Χερσώνα.

  5. Ο Λβώβου και Τερνοπόλεως Μακάριος. 22-04-1945.
    Έδρα Λβώβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Δονέτσκ και Βοροσίλοφγκραδ Νίκων. 21-05-1944.
    Έδρα Δονέτσκ.

  2. Ο Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Θεοδόσιος. 25-02-1945. (Εκλογή 12-12-1947, από Τσερνοβικίου).
    Έδρα Κυροβογκράδ.
    Σημείωση: Στις 13-01-1947 εξελέγη Επίσκοπος Κυροβογκράδ ο Χερσώνος Μιχαήλ, ο οποίος παύθηκε στις 12-05-1947.

  3. Ο Βολυνίας και Ροβνό Βαρλαάμ. 13-05-1945.
    Έδρα Λούτσκ.

  4. Ο Σουμύ και Αχτύρκας Ιλαρίων. 30-09-1945.
    Έδρα Σουμύ.

  5. Ο Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Νέστωρ. 14-10-1945.
    Έδρα Μουκατσέβ.

  6. Ο Στανισλάβου και Κολόμιας Αντώνιος. 24-02-1946.
    Έδρα Ιβανοφρανκόφσκ.

  7. Ο Δρογόμπιτς και Σαμπόρ Μιχαήλ. 25-02-1946.
    Έδρα Δρογόμπιτς.

  8. Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και Προσκουρώβου Παγκράτιος. 28-04-1946.
    Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.

  9. Ο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Αλέξανδρος. 26-01-1947.
    Έδρα Ζιτόμιρ.

  10. Ο Βιννίτσης και Βρατσλάβας Ιάκωβος. 02-02-1947.
    Έδρα Βίννιτσα.

  11. Ο Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Παλλάδιος. 30-03-1947.
    Έδρα Πολτάβα.

  12. Ο Ισμαήλ και Μπολγράδ (χηρεύει).
    Έδρα Ισμαήλ.

  13. Ο Τσερνιγόβου και Νιέζιν (χηρεύει).
    Έδρα Τσερνιγώβ.
    Σημείωση: Στις 13-01-1947 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν ο Επίσκοπος Σαρατώβου Παΐσιος, ο οποίος παραιτήθηκε στις 12-05-1947.

  14. Ο Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης (χηρεύει).
    Έδρα Τσέρνοβιτς.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Ουμάν Νήφων. 04-12-1946.
    Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.

ιβ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Σοβιετικές Δημοκρατίες.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ρίγας και Λατβίας Βενιαμίν. 10-02-1919. (Εκλογή 21-08-1947, από Αλεουτίων).
    Έδρα Ρίγα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Βίλνας και Λιθουανίας Κορνήλιος. 05-07-1915.
    Έδρα Βίλνα.

  2. Ο ’λμα ’τα και Καζαχστάν Νικόλαος. 15-11-1919.
    Έδρα ’λμα ’τα.

  3. Ο Σεμιμπαλαντίνσκ και Παυλουπόλεως Παλλάδιος. 14-12-1930. (Εκλογή 29-10-1947, από π. Καλλίνιν).
    Έδρα Σεμιμπαλαντίνσκ Καζαχστάν.

  4. Ο Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Πιτιρίμ. 25-12-1941. (Εκλογή 13-01-1947, από Κούρσκ).
    Έδρα Μίνσκ.

  5. Ο Πίνσκ και Λούνινετς Δανιήλ. 26-04-1942.
    Έδρα Πίνσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Γροδνό και Μπαράνοβιτσι Βαρσανούφιος. 30-12-1945.
    Έδρα Γροδνό.

  2. Ο Τασκένδης και Μέσης Ασίας Γουρίας. 25-08-1946.
    Έδρα Τασκένδη.

  3. Ο Κισινιώβου και Μολδαβίας Βενέδικτος. 18-02-1947.
    Έδρα Κισινιώφ.

  4. Ο Ταλλίνης και Εσθονίας Ισίδωρος. 22-06-1947.
    Έδρα Ταλλίνη.

  5. Ο Μπρέστ και Κόμπριν (χηρεύει).
    Έδρα Μπρέστ.

ιγ) Εξαρχία Τσεχοσλοβακίας.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Πράγας και Τσεχοσλοβακίας Ελευθέριος. 10-08-1943.
    Έδρα Πράγα.

Επίσκοπος

  1. Ο Πρέσοβ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Πράγας Ελευθέριος.
    Έδρα Πρέσοβ.

ιδ) Αρχιερείς εν Υπερορία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Δυτικής Ευρώπης Σεραφείμ. 07-09-1914.
    Έδρα Παρίσι.

  2. Ο Χαρμπίν και Μαντζουρίας Νέστωρ. 16-10-1916.
    Έδρα Χαρμπίν.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Βερολίνου και Γερμανίας Αλέξανδρος. 15-11-1909.
    Έδρα Βερολίνο.

  2. Ο Βιέννης Σέργιος, Έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 17-04-1921.
    Έδρα Βιέννη.

  3. Ο Φιλαδελφείας και Καρπαθορώσων Αδάμ. 24-10-1922.
    Έδρα Φιλαδέλφεια Πενσυλβανίας.

  4. Ο Πεκίνου Βίκτωρ. 06-11-1932.
    Έδρα Πεκίνο.

  5. Ο Νέας Υόρκης Μακάριος, Έξαρχος Αμερικής. 10-10-1935. (Εκλογή 12-12-1947, από Μπρούκλιν).
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  6. Ο Καννών και Μασσαλίας Γρηγόριος. 22-11-1936. (+ 07-07-1947).
    Έδρα Κάννες.

Επίσκοποι

  1. Ο Τόκιο και Ιαπωνίας Νικόλαος. 06-04-1941. (Υπήχθη στο Πατριαρχείο Ρωσίας από τη Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία).
    Έδρα Τόκιο.

  2. Ο Αργεντινής Θεόδωρος. 12-12-1943.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  3. Ο Αγίου Φραγκίσκου και Καλιφορνίας Αντώνιος. 05-11-1947. (Εκλογή 1947, από Μοντρεάλης).
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος Καλιφορνίας.

  4. Ο Σαγκάης (χηρεύει).
    Έδρα Σαγκάη.

  5. Ο Μπρούκλιν (χηρεύει).
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Τσιτσικάρσκ Νίκανδρος. 22-09-1946.
    Βικάριος της Επισκοπής Χαρμπίν.

ιε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Βασιλσούρσκ Βαρνάβας. 16-02-1920.

  2. Ο π. Κυριλλώβου Τύχων. 22-03-1920.

  3. Ο π. Τότμας Γαβριήλ. 26-05-1920.

  4. Ο π. Μπογκουτσάρ Σεραφείμ. 01-10-1920.

  5. Ο π. Κοβρώβου Αθανάσιος. 17-06-1921.

  6. Ο π. Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Βασίλειος. 04-11-1921. (Παραίτηση 13-01-1947).

  7. Ο π. Βόλογδα και Τότμας Γεώργιος. 30-01-1922. (+ 17-02-1947).

  8. Ο π. Ιβανόβου και Σούγιας Μιχαήλ. 13-10-1922. (Παύση 19-06-1947).

  9. Ο π. Ορέλ Ιωαννίκιος. 27-05-1923.

  10. Ο π. Σκόπιν Δημήτριος. 24-09-1923.

  11. Ο π. Τσερνιγόβου και Νιέζιν Σίμων. 24-03-1924.

  12. Ο π. Κουζνέτσκ Σεραφείμ. 15-08-1924.

  13. Ο π. Μούρομ Νικόλαος. 29-03-1931.

  14. Ο π. Ταϊγανίου Ιωσήφ. 27-11-1932.

  15. Ο π. Χαϊλάρ Δημήτριος. 03-06-1934. (+ 31-01-1947).

  16. Ο π. Πολτάβας και Λουμπένσκη Βενιαμίν. 15-06-1941.

  17. Ο π. Κρασνοδάρ Νικόδημος. 31-08-1942.

  18. Ο π. Ρίγας και Λατβίας Ιωάννης. 28-02-1943.

  19. Ο π. Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς Μάξιμος. 13-05-1944. (Παραίτηση 05-10-1947).

  20. Ο π. Κυροβογκράδ και Τσιγκιρίν Μιχαήλ. 29-04-1945. (Παύση 12-05-1947).

  21. Ο π. Χαμπαρόβου και Βλαδιβοστόκ Βενέδικτος. 30-01-1946. (Παύση 10-07-1947).

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2023.