Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1947

Ημερολόγιο συμβάντων

ΙΓ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Σόφιας και πάσης Βουλγαρίας κ. Στέφανος. 20-03-1921.

Έδρα Σόφια.

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Δραγοβιτίας Χαρίτων. 14-01-1924.

  2. Ο Λεύκης Παρθένιος. 08-04-1945.

  3. Ο Σμόλεν Τύχων. 30-05-1946.
    Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας.

  4. Ο Στοβίου Ποιμήν. 21-12-1947.

β) Μητροπολίτες στη Δυτική Βουλγαρία.

  1. Ο Βιδινίου Νεόφυτος. 21-06-1909.
    Έδρα Βιδίνιο.

  2. Ο Βράτζης Παΐσιος. 01-04-1923.
    Έδρα Βράτζα.

  3. Ο Νευροκοπίου Βόρις. 14-12-1930.
    Έδρα Άνω Τζουμαγιά.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Προβάτας Σωφρόνιος. 30-06-1940.
    Βικάριος της Ι.Μ. Βιδινίου.

γ) Μητροπολίτες στην Κεντρική Βουλγαρία.

  1. Ο Μεγάλου Τυρνόβου Σωφρόνιος. 01-11-1931.
    Έδρα Βελίκο Τύρνοβο.

  2. Ο Φιλιππουπόλεως Κύριλλος. 12-07-1936.
    Έδρα Φιλιππούπολη (Πλόβντιβ).

  3. Ο Λοβτσού Φιλάρετος. 27-11-1938.
    Έδρα Λόβετς.

  4. Ο Στάρας Ζαγόρας Κλήμης. 30-01-1939.
    Έδρα Στάρα Ζαγόρα.

δ) Μητροπολίτες στην Ανατολική Βουλγαρία.

  1. Ο Δοροστόλου και Τσερβένου Μιχαήλ. 28-04-1924.
    Έδρα Ρούσε.

  2. Ο Σηλύμνου Ευλόγιος. 13-12-1931. (+ 05-04-1947).
    Έδρα Σλίβεν.

  3. Ο Βάρνης και Πρεσλάβας Ιωσήφ. 05-07-1936.
    Έδρα Βάρνα.

  4. Ο Σηλύμνου Νικόδημος. 29-01-1939. (Εκλογή 29-06-1947, από Στοβίου).
    Έδρα Σλίβεν.

ε) Υπερόριοι Αρχιερείς.

  1. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου και Αυστραλίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βελίκης Ανδρέας.
    Έδρα Νέα Υόρκη.
    Σημείωση: Στις 26-07-1947 η Ι.Μ. Αμερικής Βορείου και Νοτίου μετωνομάστηκε σε "Αμερικής Βορείου και Νοτίου και Αυστραλίας".

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Βελίκης Ανδρέας. 28-04-1929.
    Βικάριος της Ι.Μ. Αμερικής.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Νυσσάβας Ιλαρίων. 21-11-1910.
  2. Ο Βρανίτσης Μάξιμος. 20-04-1924.
  3. Ο Ζνεπόλεως Φλαβιανός. 23-06-1940.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.