Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1937

Ημερολόγιο συμβάντων

Ζ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου, Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας και Πατριάρχης πάσης Ρουμανίας κ. Μύρων. 03-05-1910.

Έδρα Βουκουρέστι.

α) Μητρόπολη Ουγγροβλαχίας.

Επίσκοποι

  1. Ο Ριμνίκου και Νέου Σεβερίνου Βαρθολομαίος. 08-04-1912.
    Έδρα Ριμνικουβίλτσεα.

  2. Ο Μπουζαίου Γεννάδιος. 13-04-1923.
    Έδρα Μπουζαίου.

  3. Ο Τόμιδος Γερόντιος. 23-12-1923.
    Έδρα Κωστάντζα.

  4. Ο Άρτζες Γρηγόριος. 28-12-1924.
    Έδρα Κούρτεα ντε Άρτζες.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Πλοεστίου Βενιαμίν. 23-06-1929.
    Βικάριος της Ι.Α. Βουκουρεστίου.

  2. Ο Κραϊόβης Γαλακτίων. 31-03-1935.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ριμνίκου.

  3. Ο Τιργοβιστίου Ειρηναίος. 12-11-1936.
    Βικάριος της Ι.Α. Βουκουρεστίου.

β) Μητρόπολη Μολδαβίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιασίου και Μητροπολίτης Μολδαβίας και Σουτσεάβας Νικόδημος. 24-05-1909.
    Έδρα Ιάσιο.

Επίσκοποι

  1. Ο Ρωμανού Λουκιανός. 06-05-1923.
    Έδρα Ρώμαν.

  2. Ο Κάτω Δουνάβεως Κοσμάς. 22-07-1923.
    Έδρα Γαλάτσι.

  3. Ο Χουσίων Νήφων. 17-02-1929.
    Έδρα Χούσοι.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Μπακάου Ιλαρίων. 14-04-1923.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ρωμανού.

γ) Μητρόπολη Τρανσυλβανίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Άλβας Ιούλιας και Σιμπίου και Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας Νικόλαος. 17-05-1920.
    Έδρα Σιμπίου.

Επίσκοποι

  1. Ο Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου Ανδρέας. 04-07-1926.
    Έδρα Αράντ.

  2. Ο Καρανσεμπές Βασίλειος. 31-12-1933.
    Έδρα Καρανσεμπές.

  3. Ο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Νικόλαος. 31-05-1936.
    Έδρα Κλούζ Ναπόκα.

  4. Ο Οραδίας Νικόλαος. 01-06-1936.
    Έδρα Οράντεα.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Ρασιναρεάνου Βασίλειος. 14-10-1928.
    Βικάριος της Ι.Α. Σιμπίου.

δ) Μητρόπολη Βουκοβίνης.

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τσερνοβικίου και Μητροπολίτης Βουκοβίνης Βησσαρίων. 25-03-1921.
    Έδρα Τσέρνοβιτς.

Επίσκοποι

  1. Ο Χοτίνου Τίτος. 25-03-1926.
    Έδρα Μπελτσύ Μολδαβίας.

  2. Ο Μαραμούρες (χηρεύει).
    Έδρα Σιχέτ (Σιχέτου Μαρματιέι).
    Σημείωση: Η Ι.Ε. Μαραμούρες ιδρύθηκε στις 17-06-1937.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Ρανταούτι Ιππόλυτος. 01-09-1919.
    Βικάριος της Ι.Α. Τσερνοβικίου.

ε) Μητρόπολη Βεσσαραβίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κισινάου και Μητροπολίτης Βεσσαραβίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Τιγκίνας Εφραίμ.
    Έδρα Κισινάου Μολδαβίας.

Επίσκοποι

  1. Ο Ασπροκάστρου και Ισμαήλ Διονύσιος. 22-07-1918.
    Έδρα Ισμαήλ Ουκρανίας.

στ) Υπερόριοι Αρχιερείς.

Επίσκοποι

  1. Ο Αμερικής Πολύκαρπος. 24-03-1935.
    Έδρα Ντητρόιτ.

ζ) Λοιποί Επίσκοποι.

  1. Ο Ενόπλων Δυνάμεων Ιωάννης. 15-06-1925. (+ 18-04-1937).
    Έδρα Άλμπα Τζούλια.

  2. Ο Ενόπλων Δυνάμεων Παρθένιος. 25-09-1937.
    Έδρα Άλμπα Τζούλια.

η) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Βεσσαραβίας Γουρίας. 15-07-1918.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.