Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1937

Ημερολόγιο συμβάντων

ΙΒ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Σημείωση: Με Πατριαρχικό και Συνοδικό Τόμο που εκδόθηκε στις 12-04-1937 η Εκκλησία της Αλβανίας ανακηρύχτηκε Αυτοκέφαλη.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων, Δυρραχίου, Ελβασανίου και πάσης Αλβανίας κ. Χριστοφόρος. -11-1917. (Εκλογή 03-04-1937, από Συνάδων).
Σημείωση: Στις 30-03-1937 η Ι.Μ. Δυρραχίου μετωνομάστηκε σε "Τιράνων, Δυρραχίου και Ελβασανίου".

Έδρα Τίρανα.

α) Επίσκοποι.

  1. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Αγαθάγγελος. 11-02-1929. (Άρση καθαιρέσεως, αναγνώριση χειροτονίας ως Αυλωνείας 03-04-1937. Εκλογή 06-04-1937, από Αυλωνείας).
    Έδρα Βεράτι.
    Σημείωση: Στις 30-03-1937 η Ι.Μ. Βελεγράδων υποβιβάστηκε σε Επισκοπή με τον τίτλο "Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης".

  2. Ο Κορυτσάς Ευλόγιος. 11-04-1937.
    Έδρα Κορυτσά.
    Σημείωση: Στις 30-03-1937 η Ι.Μ. Κορυτσάς υποβιβάστηκε σε Επισκοπή με τον ίδιο τίτλο.

  3. Ο Αργυροκάστρου Παντελεήμων. 11-04-1937.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.
    Σημείωση: Η Ι.Ε. Αργυροκάστρου ιδρύθηκε στις 30-03-1937 με απόσπαση από την Ι.Μ. Δρυϊνουπόλεως.

β) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Επίσκοπος Βησσαρίων. 03-05-1925. (Άρση καθαιρέσεως, αναγνώριση χειροτονίας, 17-04-1937).

γ) Υπερόριοι Αρχιερείς

  1. Ο Αμερικής Θεοφάνης. 21-11-1923.
    Έδρα Βοστώνη.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.