Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κοζέλσκ κυρός Μιχαίας. (1851-1931).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Φιοντόροβιτς Αλεξέγεφ γεννήθηκε στην Αγία Πετρούπολη στις 23 Ιανουαρίου 1851. Υπηρέτησε στο Ναυτικό από το 1869 μέχρι το 1890. Το 1890 μετά την κοίμηση της συζύγου του παραιτήθηκε από το Ναυτικό. Στις 10 Οκτωβρίου 1892 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Οκτωβρίου 1892 από τον Επίσκοπο Μοζάισκ Τύχωνα και Πρεσβύτερος στις 16 Μαΐου 1893 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1896 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 30 Ιανουαρίου 1898 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Μαΐου 1902 χειροτονήθηκε στη Βιάτκα Επίσκοπος Σαραπούλ, Βικάριος της Επισκοπής Βιάτκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Επίσκοπος Βιάτκας Νίκων, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βόλογδα Αλέξιο, Πέρμης Ιωάννη, Γκλαζώβου Βαρσανούφιο και Μπαλάχνας Νέστωρα. Στις 25 Αυγούστου 1906 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Βλαδίμης Βολυνίας, Βικάριος της Επισκοπής Βολυνίας. Στις 31 Οκτωβρίου 1908 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης και στις 17 Απριλίου 1912 Επίσκοπος Ουφάς και Μενζελίνσκ. Στις 22 Δεκεμβρίου 1913 συνταξιοδοτήθηκε. Το 1924 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Κοζέλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Καλούγας. Εκοιμήθη στο Κοζέλσκ στις 16 Φεβρουαρίου 1931.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.