Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης και Καβάλας κυρός Άνθιμος. (1865-1922).

Ο Άνθιμος Αναστασιάδης γεννήθηκε στη Ραιδεστό της Ανατολικής Θράκης το 1862. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1881, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί του αναγκαίου της Θείας Αποκαλύψεως". Υπηρέτησε ως Διάκονος (1882-1885) και Αρχιερατικός Επίτροπος (1885) στο Κίρκαγατς (Kırkağaç) της Μητροπόλεως Εφέσου και ως Αρχιδιάκονος στη Μητρόπολη Εφέσου (1885-1886).  Στις 13 Νοεμβρίου 1886 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στη Μαγνησία από τον Μητροπολίτη Εφέσου Αγαθάγγελο. Στις 18 Ιανουαρίου 1887 χειροτονήθηκε στις Κυδωνίες (Αϊβαλί) τιτουλάριος Επίσκοπος Ερυθρών, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Εφέσου για το τμήμα Κυδωνιών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Εφέσου Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από από τον Μητροπολίτη Μηθύμνης Νικηφόρο και τους Επισκόπους Ηλιουπόλεως Ταράσιο, Κρήνης Θεόκλητο, Ανέων Κωνσταντίνο, Μοσχονησίων Ιάκωβο και Αρκαδιουπόλεως Άνθιμο. Στις 14 Απριλίου 1890 εξελέγη Επίσκοπος Μετρών και Αθύρων έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Μελέτιο Γεωργιάδη, Διευθυντή της Ιερατικής Σχολής Ιωαννίνων και Αγαθάγγελο Αρχύτα, Αρχιερατικό Επίτροπο Βριούλων της Μητροπόλεως Εφέσου. Στις 18 Μαρτίου 1899 εξελέγη Μητροπολίτης Πρεσπών και Αχριδών έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Λεοντοπόλεως Νεόφυτο και τον Προϊστάμενο του Ιερού Ναού Σωτήρος Χριστού Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως Αρχιμανδρίτη Πολύκαρπο Ψωμιάδη. Στις 3 Μαΐου 1906 εξελέγη Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Μαρωνείας Κωνστάντιο και τον Αρχιμανδρίτη Αιμιλιανό Δάγγουλα. Στις 25 Νοεμβρίου 1910 εξελέγη Μητροπολίτης Ξάνθης έχοντας συνυποψηφίους τους Μητροπολίτες Πρεσπών Ιωακείμ και Κυδωνιών Γρηγόριο. Τον Ιούλιο του 1913 συνελήφθη από τους Βουλγάρους και φυλακίστηκε στην Κομοτηνή. Μετά την αποφυλάκισή του αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Ξάνθη και διέμενε στη Θεσσαλονίκη, διότι με τη Συνθήκη του Βουκουρεστίου η Δυτική Θράκη δόθηκε στη Βουλγαρία. Επέστρεψε στην Ξάνθη το 1919, όπου και εκοιμήθη στις 3 Σεπτεμβρίου 1922. Της νεκρωσίμου ακολουθίας προέστη ο Μητροπολίτης Δράμας Αγαθάγγελος.